Přečtěte si evidenci <span>zájmových osob StB</span>. Je v DOXu

Kultura
12. 11. 2009 10:30
Autor výstavy Leoš Válka.
Autor výstavy Leoš Válka.

Autor výstavy Leoš Válka.Těžko uvěřitelné množství záznamů, které o lidech v Československu vytvářela někdejší Státní bezpečnost, přibližuje výstava v centru současného umění DOX. Připravil ji jeho ředitel Leoš Válka.

V ještě nezrekonstruovaných částech DOXu jsou vysoké stěny odshora až dolů polepené archy se jmény lidí. Archů je 6485 a jména v nich obsažená tvoří jen pět procent z více než 777 tisíc osob, k nimž StB záznamy vedla. Monumentální instalace nazvaná Evidence zájmových osob.

StB bude v centru DOX do konce února. Vychází z počítačových databází StB o evidenci zájmových osob. Zveřejněné záznamy u velké části neříkají nic o tom, na jaké straně daná osoba stála - zda se jednalo o člověka, kterého považoval režim za svého nepřítele, nebo zda šlo o spolupracovníka StB. Instalace je komentářem k možnostem administrativního systému, který umožnil centrální evidenci a sledování téměř deseti procent populace.

Čestné místo má portrét Gustava Husáka.Instalaci doplňuje socha svázaného muže a fotografie prezidenta, za jehož vlády elektronická databáze komunistické tajné policie vznikala, Gustáva Husáka.

Hudba Keithe Jarretta se střídá s hudbou Karla Gotta, držitele ocenění národní umělec, které mu udělil právě Husák, a čerstvého držitele medaile za zásluhy, jednoho z nejvyšších ocenění svobodného českého státu, jež mu dal prezident Václav Klaus. Rozměry, které zdi popsané ve výstavních prostorech mají, ukazují jen zlomek z množství lidí různým způsobem sledovaných komunistickým režimem.

Tisíce jmen na stěnách DOXu.Ani zdaleka pak nedokládají, jak se tajná policie k těm, které skutečně fyzicky pronásledovala, zatkla a mučila. Přesto počet jmen působí na diváka ohromujícím způsobem a může připomínat třeba nápisy jmen v Pinkasově synagoze, kde jsou sepsány oběti holokaustu v českých zemích.

Evidenci zájmových osob (EZO) vytvářela v druhé polovině 80. let StB jako páteř svého budoucího elektronického informačního systému. Záznamy pocházejí zejména z papírové ústřední operativní evidence tajné policie, kde bylo v polovině 80. let uloženo okolo 800 tisíc karet. Podle původního harmonogramu měla být databáze EZO zkušebně spuštěna v lednu 1990. Podle slovenského Ústavu paměti národa obsahuje EZO záznamy k více než 777 tisíc osob.

ČTĚTE TAKÉ: Penc narazil se seznamy StB. Porušuje zákon

V současnosti tuto evidence používá pro vyhledávání spisů Archiv bezpečnostních složek, který ji převzal od ministerstva vnitra. Letos v červenci základní údaje z EZO zveřejnil na internetu Stanislav Penc. Vzbudily velký zájem veřejnosti, ale v září přestaly fungovat pod pohrůžkou pokuty za údajné porušení zákona o ochraně osobních údajů. Penc získal databáze od bývalého šéfa Ústavu paměti národa Jána Langoše. Zveřejnil je prý proto, že Archiv bezpečnostních složek a Ústav pro studium totalitních režimů některé věci z evidence zatajují a ke zveřejnění vybírají mediálně vděčné kauzy. Ředitel ústavu Pavel Žáček kritiku odmítl.V pondělí se v DOXu bude konat od 18:00 přednáška historika Petra Blažka o vzniku a roli EZO, na kterou přijde i Penc.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Sting a Iggy Pop míří na Colours of Ostrava, festival začne ve středu

Kultura
14. 7. 2025
Sedmý den 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, 10. července, 2025. Delegace tvůrců představila ve Velkém sále hotelu Thermal česko-slovenský dokumentární film Raději zešílet v divočině. Protagonista František Klišík.

Zemřel František Klišík, hrdina vítězného filmu festivalu v Karlových Varech

Kultura
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ