"Překročil meze české kotliny." Osobnosti o úmrtí Bořka Šípka

Kultura
13. 2. 2016 19:01
Bývalý prezident Václav Havel (vlevo) a výtvarník Bořek Šípek na archivním snímku z 10. května 2004 v sídle stálého zastoupení České republiky při Evropské unii v Bruselu při oslavách rozšíření unie.
Bývalý prezident Václav Havel (vlevo) a výtvarník Bořek Šípek na archivním snímku z 10. května 2004 v sídle stálého zastoupení České republiky při Evropské unii v Bruselu při oslavách rozšíření unie.

Jako velkou ztrátu pro českou kulturu vnímají osobnosti úmrtí světoznámého výtvarníka, architekta a designéra Bořka Šípka. Zemřel v sobotu dopoledne po vážné nemoci ve věku 66 let. Odborníci ocenili jak Šípkův mezinárodní umělecký přínos, tak i jeho mnohaletou pedagogickou činnost. Vzpomínají na něj také jako na milého společníka a nekonvenčního člověka s velkou noblesou. Ministr kultury Daniel Herman řekl, že zprávu o úmrtí přijal s hlubokým osobním zármutkem, se Šípkem se dobře znal.

"Vážím si toho, že patřil do sboru mých poradců. Konzultoval jsem s ním nejen pohledy na českou kulturu, ale na život vůbec. Jeho smrt mě zasáhla o to více, že jsem měl shodou okolností právě dnes otevírat v Muzeu Jana Amose Komenského v Naardenu jeho výstavu. Společně s ním," reagoval Herman. Vážil si velmi jeho tvorby, díla i životních postojů.

Bořek Šípek v rozhovoru s Karlem Schwarzenbergem.Je mu líto, že už neuskuteční jeden z projektů, který spolu plánovali, a to vytvoření Šípkova svícnu do barokní kaple v Nostickém paláci, kde sídlí ministerstvo kultury. "Všem pozůstalým vyslovuji touto cestou svoji hlubokou soustrast," dodal.

Se smutkem přijal zprávu o Šípkově úmrtí také politik Karel Schwarzenberg. Přátelili se spolu více než třicet let, seznámili se prý ve Vídni na Šípkově přednášce. "Měli jsme se rádi a bude mi strašně chybět. Je to opravdu konec krásného přátelství. Ne že bych byl vždy s jeho názory zajedno, v některých uměleckých věcech jsme měli úplně opačný názor, ale on byl na celém světě uznaný člověk. To byl někdo, kdo překročil meze české kotliny," konstatoval Schwarzenberg.

"V Bořku Šípkovi ztrácí česká kultura nejenom mezinárodně známého výtvarníka, architekta a vlastně dvorního architekta Václava Havla, ale také česká kulturní obec a přátelé Václava Havla včetně Knihovny Václava Havla přítele, kamaráda a člověka, který bude strašně chybět," řekl ředitel Havlovy knihovny Michael Žantovský.

Rodinná fotografie Bořka Šípka s Leonou Machálkovou a jejich synem Arturem.Šípek byl za prezidenta Václava Havla hradním architektem. Stál mimo jiné i za podobou Laviček Václava Havla, které v posledních letech vyrostly na řadě míst po celém světě.

Historik architektury Zdeněk Lukeš mimo jiné připomněl Šípkův osobitý designérský styl, který zapadal do nové módy sedmdesátých a osmdesátých let, takzvaného postmodernismu. Díky tomu spolupracoval i se světoznámými módními salony, navrhoval interiéry módních obchodů, šperky, nábytek a různé designérské předměty. "V té době patřil k absolutní světové špičce," zdůraznil Lukeš.

Pravdou podle něj je, že později trochu ustrnul ve vývoji, což ale zřejmě bylo dáno tím, že jeho design se lidem líbil. Šípkovo vrcholné období se táhlo od sedmdesátých let do konce minulého století, pak byl dále považován za klasika. "Byl vynikající pedagog. Ke studentům vystupoval velmi přátelsky, ale na druhou stranu měl u nich ohromný respekt," dodal.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Krumphanzl Michal, Vondrouš Roman, Zezulka Tomáš, Youtube

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ