Přes režim a cenzuru. Tvorbu z nesvobodných zemí představí v centru DOX

Kultura
16. 11. 2016 22:49
Výstavu karikatur v muzeu současného umění DOX v Praze zahájí irácký satirik Abdar Rahím Jásir. (Na snímku jedna z jeho kreseb).
Výstavu karikatur v muzeu současného umění DOX v Praze zahájí irácký satirik Abdar Rahím Jásir. (Na snímku jedna z jeho kreseb).

Jak vypadají karikatury, které tvoří výtvarníci v neklidných i nesvobodných zemích severní Afriky a Blízkého východu, uvidí lidé na výstavě v centru DOX. Od čtvrtka tam bude přístupná expozice nazvaná Linie svobody: Současná arabská karikatura, která ukáže práci tří z nich. Zahájí ji irácký satirik Abdar Rahím Jásir.

V arabském světě má podle pořadatelů výstavy karikatura silný dopad. Zůstává důležitým komunikačním kanálem pro oslovení publika, které jinak politiku sleduje jen okrajově. Mnoho arabských tvůrců, včetně vystavovaných umělců, se vyjadřuje kriticky k režimům vládnoucím v jejich domovinách, upozorňují na porušování lidských práv, korupci a absurditu. Se zpracováním kontroverzních témat souvisí cenzura, útoky na periodika, jejich vydavatele, samotné tvůrce a v poslední době i na uživatele těchto děl. I dva z vystavujících publikují převážně na facebooku a twitteru, díky čemuž nemusí čelit cenzuře ani editorským zásahům.

"V minulosti jsme nečelili opravdovému nebezpečí, protože vše podléhalo cenzuře ještě před zveřejněním. Mnoho mých karikatur bylo v té době zamítnuto a nemohl jsem je publikovat. Dnes máme víc svobody, především můžeme mnohem více kritizovat vládu, ale na druhou stranu úřady nejsou schopny ochránit nás před 'neoficiálními' autoritami, které stojí mimo vládu," popsal situaci karikaturistů v Iráku Jásir. V jiných arabských zemích se satirická kritika kreslířů setkává s tvrdou odpovědí vládnoucích elit v podobě výhrůžek, soudních procesů, vězení, zákazů cestování a podobně. Mnoho karikaturistů tak žije a tvoří v exilu.

Životem za karikatury zaplatili loni i redaktoři francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo, který zveřejnil kresbičky proroka Mohameda. Při útoku, který měli na svědomí dva muslimští radikálové, zahynulo 12 lidí včetně kreslířů.

Jásirovi je 65 let, působí v Bagdádu, začínal jako kreslíř karikatur pro děti. Patří k oceňovaným iráckým karikaturistům, svou práci prezentoval i na benátském bienále. Výstava ukazuje také práci třiačtyřicetileté tuniské malířky Nadji Chirájíové. Hlavní postavou jejích karikatur je kocour jménem Willis z Tunisu, který komentuje aktuální dění. Postavička se zrodila 13. ledna 2011 jako reakce na projev odstupujícího prezidenta Tuniska, který mimo jiné sliboval svobodu slova. Facebooková stránka WillisFromTunis byla tehdy navštěvována 20 přáteli, nyní ji sleduje více jak 46 tisíc osob.

Chálid Bajh se narodil v roce 1980 v Rumunsku, od roku 1990 žije a pracuje v Dauhá v Kataru. Své karikatury publikuje na profilu Khartoon!, což je slovní hříčka spojující karikaturu - cartoon a súdánské hlavní město Chartúm. Publikuje také politické komentáře, například v The Guardian nebo v televizi Al-Džazíra.

Autor: ČTK Foto: , Facebook

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ