Již podvanácté se v Praze ve dnech 19. - 24. března 2013 koná veletrh současného umění ART PRAGUE. Jde o jedinou celoplošnou přehlídku současného výtvarného umění na území České republiky. Letos poprvé se akce koná v Kafkově domě v centru Prahy. Po jedenácti letech ART PRAGUE opouští z důvodu rekonstrukce tradiční Mánes, a nově se uvádí na místě, kde se narodil Franz Kafka. Tímto přesunem se mění, respektive rozšiřuje koncept přehlídky.
Základní osou jsou pravidelní účastníci veletrhu z České republiky, Nizozemí, Německa, Tchaj-wanu a Francie - např. Galerie Bleibtreu, Millennium, Galerie Mathieu, Galerie Litera, Prinz Prager Gallery, The Chemistry Gallery, Art Traffic, Vltavín, Navrátil, Gambit a další. Kromě děl ověřených osobností jako Sýkora, Kolář, Malich, Pacovská, Grygar, Šimotová, Rittstein, Bláha, Načeradský, Nikl, Róna aj. zde jsou hojně prezentována rovněž díla střední a nejmladší generace a řada tematických projektů (např. prezentace skupiny OBR, současného indického umění, new media Dariny Alster).
ART PRAGUE dále pokračuje v rozšíření kurátorských projektů zaměřených na umění nastupující generace a studentů odborných škol, na kterých spolupracují mladí teoretici umění. Značná část je věnována plastice, novým médiím a street artu, novým prvkem je zvláštní sekce zaměřena na práce studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze a Západočeské univerzity v Plzni.
Rozšířena je rovněž výtvarná aktivita pro děti. Ty budou mít možnost vyzkoušet si různé výtvarné techniky pod vedením zkušených lektorů, rodiče se mohou buď zúčastnit s nimi, nebo je v dětském výtvarném ateliéru nechat tvořit a věnovat se v klidu prohlídce výstavy. Na této sekci úzce spolupracuje Galerie umění pro děti.
Dalším novým interaktivním prvkem pro dospělé jsou výtvarné workshopy ve stánku nové Galerie Mainerová, kde si budou moci návštěvníci vyzkoušet své výtvarné vlohy.
Součástí ART PRAGUE je i bohatý doprovodný program - diskusní panely, přednášky, kulaté stoly, nocturno (21. 3. 2013 jsou výstavní prostory veřejnosti přístupné až do 21 hodin).
Jedním z programů je přednáška - diskuse pod titulem Má smysl investovat do umění? Investování do umění vs. investování do akcií, během které si bude možné uvědomit společné a zároveň odlišné přístupy k investování do dvou velmi odlišných oblastí či komodit: do exaktních, spočitatelných a chladných akcií a do subjektivního, nevypočitatelného a vášní nabitého umění. Odlišné a společné prvky těchto dvou světů srovná Aleš Michl, ekonomický analytik Raiffaisenbank, a Jan Skřivánek, šéfredaktor časopisu Art & Antiques.
V rámci veletrhu se také pokřtí publikace nakladatelství/galerie Vltavín - monografie Jiřího Načerdského Kresby od 50. let po dnešek a monografie Jana Gemrota, za účasti obou autorů.