Stíny nad galerií
"Rathův" GASK slaví rok existence. S ostudou
03.05.2011 13:30
Velkolepá prostory i programem a návštěvníkům mimořádně vstřícná Galerie středočeského kraje GASK v Kutné Hoře oslaví o víkendu rok své existence. Zrekonstruovaná Jezuitská kolej v sousedství gotického chrámu sv. Barbory dokáže nalákat k výletu náročné milovníky výtvarného umění i běžné rodiny s dětmi z celé republiky. Její vedení i provozovatel bohužel momentálně hazardují s přízní svých návštěvníků.
Příznivci GASK totiž nevědí, komu mají věřit. Nová ředitelka GASK Jana Šorfová například nedávno oznámila, že loni ohlášená a několikrát odložená náročná výstava slavného výtvarníka Damiena Hirsta se nakonec konat nebude. Řekla, že Třeštík si vzal "velké sousto". Nákladná expozice se měla původně uskutečnit v polovině loňského října, potom byla odložena. Šorfová v tisku v souvislosti s Třeštíkem také uvedla, že kvůli kauze Picasso se vytratila důvěra k jeho osobě. Policie totiž prověřuje údajný pokus o nelegální vývoz obrazu Pabla Picassa z Česka. Třeštík, který se podepsal pod vývozní dokumenty, se hájí neznalostí zákonů.
Jenže hejtman David Rath se na tiskové konferenci v pondělí nechal slyšet, že projekt ještě není pohřben. Předchůdce Šorfové Jan Třeštík, který s krajem nadále spolupracuje, podle něj stále usiluje o to, aby se vypreparovaní žraloci ve formaldehydu a další unikátní artefakty známého britského umělce k návštěvníkům kutnohorské galerie dostaly. Jen to prý nebude v tomto roce, ale v dalších letech. Otázka tedy je, kdo vlastně galerii řídí.
Ke kauze Piccaso Rath řekl, že podle jeho informací, které ale nemá potvrzené, by Picassův obraz, pocházející ze soukromých sbírek, již dále neměl být zadržován policií a má být vystaven v GASK. To hejtman považuje za unikátní, protože podle něj nebyl veřejnosti nikdy představen.
Zároveň právě Středočeský krajský úřad řeší případ údajného plagiátorství ředitelky Jany Šorfové, která čelí podezření z toho, že při zpracovávání projektu, s nímž zvítězila v konkursu na ředitelku GASK, opisovala. Webový portál Artalk.cz totiž před několika týdny upozornil na nápadnou podobnost projektu Šorfové s prací, kterou se o místo ředitele pražské Národní galerie ucházela šéfka pražské Galerie Vernon Monika Burian Jourdan. Šorfová tvrdí, že její projekt vznikl nezávisle na projektu Burian, obě však prý spolu v minulosti profesně spolupracovaly a na vedení galerie mají podobný názor. V médiích Šorfová odmítla nařčení slovy "nechci se k tomu vyjadřovat" a dodala, že není zvyklá komunikovat s novináři. Hejtman David Rath novinářům řekl, že zatím nelze říci, zda se podezření zakládá na pravdě, nebo jde o pomluvu."Požádali jsme odbor kultury, ať nám k tomu shromáždí všechny potřebné informace včetně nějakého odborného posouzení. Až to budou mít, tak nám to dají a podle závažnosti zjištění budeme pokračovat dál," uvedl. Podle něj si kraj v celé věci musí udělat objektivně jasno a zjistit, zda se stala nějaká chyba, a pokud ano, nakolik je závažná. O případném odvolání Šorfové zatím Rath nechtěl spekulovat.
Dodal, že s podezřením z plagiátorství je to v době, kdy ke každému tématu existují desítky či stovky autorských prací, dost složité, a situaci by proto nepřeceňoval. Ve stínu těchto nepříjemných kauz proběhne oslava roční existence GASK. Návštěvníci budou moci o nadcházejícím víkendu zhlédnout za symbolickou jednu korunu unikátní středověkou iluminaci, kterou hejtmanství získalo na dražbě v Londýně. Galerie ji vystaví spolu s kopií císařské koruny, která je uložena na Karlštejně. Instituce si tak připomene rok od svého otevření. Iluminace byla vydražena na sklonku roku 2009, v Jezuitské koleji byla poprvé vystavena v prosinci téhož roku, kdy ji zhlédly tisíce lidí. O osudu tohoto úvodního listu není mnoho známo, byl vyříznut z dnes již neznámé chorální knihy a v roce 1920 se ocitl v soukromé vídeňské sbírce. Devět let poté byl černobíle reprodukován v odborné literatuře, než se pak objevil po dlouhé době v londýnském aukčním domě. Iluminace je běžně uložena v depozitu. Kraj iluminaci vystavil také před rokem, kdy galerie v opravené Jezuitské koleji zahájila provoz.
Kopii císařské koruny pro Středočeský kraj vyrobil šperkař Jiří Urban. Originál byl zhotoven pravděpodobně v roce 962 v Římě. V roce 1355 jím byl korunován Karel IV. Původně byl umístěn na Karlštejně, nyní se ale nachází v klenotnici ve vídeňském Hofburgu, kam ho nechal v době husitských válek odvézt Zikmund Lucemburský.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.