Richter, Aj Wej-wej, Jetelová, Skála: NG představuje program 2017

Kultura
7. 12. 2016 19:32
 Obraz Strýček Rudi z roku 1965 zachycuje Richterova strýce v uniformě wehrmachtu. Originál věnoval Richter památníku v Lidicích.
Obraz Strýček Rudi z roku 1965 zachycuje Richterova strýce v uniformě wehrmachtu. Originál věnoval Richter památníku v Lidicích.

Pravděpodobně nejdražší dílo poválečného umění, které má ve svých sbírkách česká instituce, bude součástí výstavy německého malíře Gerharda Richtera. Ta bude jedním ze stěžejních programů Národní galerie v příštím roce. Čtyřiaosmdesátiletý autor je nejen jedním z nejvlivnějších tvůrců současnosti, ale také nejdráže prodávaným žijícím umělcem. Mezi více než padesátkou děl zapůjčených ze zahraničí bude také obraz Strýček Rudi, který je součástí lidické sbírky. Památník ho získal od autora darem.

Program staví na významných osobnostech tuzemské i světové výtvarné scény. Po letošní instalaci Aj Wej-wejova Zvěrokruhu před Veletržním palácem připravuje slavný konceptuální umělec monumentální instalaci přímo pro tamní Velkou dvoranu. Její podobu zatím ředitel NG Jiří Fajt neprozradil.

Obraz Strýček Rudi z roku 1965 zachycuje Richterova strýce v uniformě wehrmachtu. Originál věnoval Richter památníku v Lidicích.Na programu jsou také přehlídky Magdaleny Jetelové a Františka Skály. Umění starých mistrů přiblíží výstava ve Valdštejnské jízdárně cílená na jednoho z renesančních mecenášů, rakouského arcivévodu a českého místodržitele Ferdinanda II. Habsburského, zakladatele proslulé kunstkomory ze zámku Ambras nedaleko Innsbrucku.

Richterova retrospektiva bude od 25. dubna v paláci Kinských součástí Česko-německého kulturního jara 2017, které se bude konat ke 20. výročí Česko-německé deklarace. Přehlídka začne ukázkami fotografického realismu jeho časných prací, přes expresivní abstrakci 80. a 90. let a experimentální ověřování výpovědní síly barevných hmot, až po geometrickou abstrakci posledních dvou desetiletí.

Richterova výstava bude první jeho retrospektivou ve střední Evropě. Chce upozornit na jeho styly malby, v jejímž centru stojí historie - nejen historie Německa, ale i umělcovy rodiny a historie umění. Německá historie se odráží i v Richterově obraze Strýček Rudi z lidické sbírky, který zobrazuje Richterova strýce v uniformě wehrmachtu.

Třímetrová Židle sochařky Magdaleny Jetelové se po 14 letech vrátila na Vltavu u pražského Muzea Kampa. V roce 2002 ji odnesla povodeň až 35 kilometrů daleko od hlavního města, cesta po vodě ji však překvapivě téměř nepoškodila. Před Kampou ji od roku 2003 nahradila o něco větší replika vyrobená studenty a původní Židle putovala po českých městech. Naposledy zdobila veřejné prostranství v Litomyšli, odkud se v roce 2016 vrátila do Prahy.Lidice jej získaly už v 60. letech, kdy byl Richter ještě málo známý. Tehdy tam svá díla v rámci iniciativy Lidice Shall Live posílali umělci z celého světa. Sbírka je málo známá a dříve obraz kurátoři v expozici neakcentovali; obávali se reakcí pamětníků tamní historie. Obraz spadá do éry 60. let, kdy se v Německu odehrávala velká společenská reflexe nacistické minulosti. Zobrazuje snahu mladé generace vyrovnat se nějak s nacistickým dědictvím svých rodičů.

Richter je ale také nejdražším žijícím umělcem, jeho malby se v aukcích prodávají za stamiliony korun. V roce 2013 se obraz Domplatz, Mailand v Sotheby's prodal za 37 milionů dolarů, tedy za 740 milionů korun. Je vytvořen technikou fotografické malby, kterou ale Richter lehce rozmazával. Podobnou technikou vznikl i Strýček Rudi; jeho pojistná hodnota se odhaduje na osm milionů eur (216 milionů korun).

Autor: ČTK Foto: ČTK , Mundil Stanislav, Šimánek Vít, Kamaryt Michal

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ