Rodinné fotografie podruhé zazáří na výstavě v Plzni

Kultura
18. 10. 2015 18:30
Kurátor výstavy Jean-Pierre Mouleres.
Kurátor výstavy Jean-Pierre Mouleres.

Zhruba 350 černobílých i barevných fotografií, které zachycují každodenní život v Plzni, proměny a atmosféru města v posledních zhruba sedmi desetiletích, nabídne už druhá výstava z projektu Plzeňské rodinné fotoalbum. Akce, jež má tentokrát podtitul Ráj mezi čtyřmi řekami, začne ve středu. "Autory fotografií jsou sami Plzeňané, kteří dodali asi 2000 snímků ze svých soukromých alb," řekla Kristýna Jirátová ze společnosti Plzeň 2015, která zajišťuje program Evropského hlavního města kultury, jímž je Plzeň v letošním roce. Technickým dodavatelem celé expozice je Česká tisková kancelář.

Kurátor výstavy Jean-Pierre Mouleres.Výstava navazuje na první cyklus, kde bylo představeno 184 snímků na téma "Krajina, aktivity a portréty", které byly vybrány z první tisícovky fotek sbíraných od prosince. Podívat se na ně přišlo za tři měsíce asi 10.000 lidí. "Nadchlo je to, u Plzeňáků měla velký úspěch. Je to jejich projekt, sami nosili fotografie," řekla.

Druhý cyklus, který bude přístupný veřejnosti od 21. října do konce ledna opět v industriálním prostoru DEPO2015, není řazený podle kategorií.

"Kurátor (francouzský autor konceptu, který poprvé připravil v roce 2013 v Marseille) více pracoval se smysly, s ročními obdobími i s kompozicí fotek a podle toho je skládal dohromady," řekla. Oproti prvnímu cyklu, který byl více reportážní, používá menší formáty i fragmenty a výstava je tak více umělecky pojatá a poetičtější. Popisky nebudou přímo na panelech, ale návštěvník dostane sešit, kde si je najde podle čísel panelů. Většinou jde o portréty, rodiny, děti, koupání a kempování.

Instalace části fotografií z cyklu Plzeňské rodinné fotoalbum s názvem "Ráj mezi čtyřmi řekami" v prostoru Depo v Plzni."Fotografie jsme probrali, upravili, zformátovali na předepsanou velikost, ořezali, poslali do tisku a instalovali. Všechny vytištěné fotky jsou nalepené na hliníkové desce, která je uříznutá na formát," řekl šéfredaktor Fotobanky České tiskové kanceláře Petr Mlch. Prostorový dojem zajišťují dřevěné distanční tyčky na šedivém panelu pod snímky.

Většina, zhruba 90 procent fotografií, je podle Mlcha černobílých a starších. "Zhruba 50 procent fotek je prudce popisných, ale je tu spousta krásných fotek, například z kempování. Zachycují skutečně běžný život té doby, který se moc nezaznamenával," řekl.

Koncept fotoalba, který je součástí projektu Skryté město, by mohl pokračovat i v dalších letech. Příjem snímků od lidí organizátoři zastavili v červenci, ale občané je budou zřejmě moci posílat dále. "Máme velkou databázi a rádi bychom dělali menší výstavy ve školách i po městě, aby ty fotky dále žily," dodala Jirátová.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Němeček Pavel, Youtube

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ