Rusko souhlasí s <span>výstavou obrazů</span> v Londýně

Kultura
31. 12. 2007 11:21
Obraz Vasilije Kandinského.
Obraz Vasilije Kandinského.

Obraz Vasilije Kandinského.Rusko dovolí uspořádat v Londýně velkou výstavu vzácných obrazů z ruských muzeí, protože ruská vláda je nyní spokojena s britskými zárukami, že se zapůjčená díla vrátí zpět. Uvedl to vysoký ruský činitel v rozhlasové stanici Echo Moskvy.

"Jsme si naprosto jisti, že naše kulturní poklady budou v Británii uchráněny před nároky třetích osob," řekl zástupce šéfa agentury pro ochranu kulturního dědictví Rosochrankultura Anatolij Vilkov.

Rusko hrozilo, že zruší roky připravovanou výstavu více než 120 vzácných obrazů Pierra-Augusta Renoira, Paula Cézanna, Vincenta van Gogha, Paula Gauguina, Henriho Matisse či Vasilije Kandinského. Obávalo se totiž, že díla by mohla být soudně zabavena kvůli případným restitučním nárokům.

Mnohé obrazy z ruských muzeí totiž pocházejí ze soukromých sbírek, které byly zabaveny po bolševické revoluci v roce 1917. Moskva se nyní obávala případných sporům s dědici původních vlastníků. Nicméně právě od dnešního dne začíná v Británii platit zvláštní zákon, který znemožňuje konfiskaci uměleckých děl zapůjčených ze zahraničí na výstavy do Británie.

Kvůli ruské výstavě Londýn účinnost zákona uspíšil; původně měl začít platit na přelomu února a března, nicméně výstava nazvaná "Z Ruska: Obrazy francouzských a ruských mistrů 1870-1925 z Moskvy a Petrohradu" má začít už 26. ledna.

Zákon podle Vilkova plně chrání ruské zájmy, a tak agentura vydá povolení k dočasnému vývozu obrazů do Británie. Po vyřešení všech technických otázek bude možné výstavu odeslat přímo do Londýna z Düsseldorfu, kde se nyní nachází.

Rusové se především strachovali o obraz Tanec od Henriho Matisse, náležejícího kdysi sběrateli Sergeji Ščukinovi, jehož dědicové o navrácení díla marně usilovali.

Peripetie kolem výstavy se dávají do souvislosti se skřípějícími vztahy mezi Moskvou a Londýnem, které se zhoršily po loňském otrávení bývalého ruského agenta a odpůrce Kremlu Alexandra Litviněnka žijícího v britském exilu. Došlo i na vyhošťování diplomatů a uzavírání odboček Britské rady v Rusku. Britsko-ruské vztahy jsou označovány za nejhorší od konce studené války.

Ilustrační foto: web.nwe.ufl.edu

Autor: ČTK

Další čtení

Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Sting a Iggy Pop míří na Colours of Ostrava, festival začne ve středu

Kultura
14. 7. 2025
Sedmý den 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, 10. července, 2025. Delegace tvůrců představila ve Velkém sále hotelu Thermal česko-slovenský dokumentární film Raději zešílet v divočině. Protagonista František Klišík.

Zemřel František Klišík, hrdina vítězného filmu festivalu v Karlových Varech

Kultura
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ