Ruský malíř <span>Viktor Pivovarov vystavuje</span> v galerii Švestka

Kultura
4. 9. 2009 11:07
Obraz Viktora Pivovarova Šváb k večeři.
Obraz Viktora Pivovarova Šváb k večeři.

Obraz Viktora Pivovarova Šváb k večeři.Nová plátna ruského malíře Viktora Pivovarova můžete vidět od včerejška v pražské Galerii Jiří Švestka. Monografická přehlídka se jmenuje Šváb k večeři a zahrnuje především obrazy s figurálními motivy ze současného života a lidi zobrazené napůl jako zvířata a naopak. Výstava potrvá do 10. října.

Zobrazování bytostí napůl zvířecích a napůl lidských má kořeny v antice, v karikatuře i politické satiře, ve kterých hledal Pivovarov svou inspiraci. Impulzem k vytvoření daného cyklu pro něj ale byl i snímek režiséra Davida Lynche Inland Empire.

"V jedné scéně sedí v pokoji na gauči dva lidé s hlavami zajíce a za nimi žena se stejnou hlavou, žehlící prádlo. Bylo to neuvěřitelné... Za nějakou dobu jsem namaloval první obraz a pak celý ten cyklus," vzpomíná autor.

ČTĚTE TAKÉ: Na výstavě věnované psychoanalýze je i nafukovací lebka

Zdroj inspirace umělce má podle něj různé roviny - nejhlubší je kolektivní paměť, pak individuální paměť a především paměť z dětství, kdy se vytváří podstata člověka. Podstatná je i kultura, prostředí, ve kterém se narodil, a sociální prostředí. "To vše je zdrojem inspirace," říká Pivovarov. Pro práci je pro něj - na rozdíl od života - důležitá i změna, aby se vyhnul umělecké rutině; mění proto občas materiál, rozměr i téma práce.


Obraz Viktora Pivovarova U okna.Viktor Pivovarov se narodil v Moskvě v roce 1937 a od roku 1982 žije a pracuje v Praze. Je pokládán za jednoho z čelních představitelů takzvané Moskevské konceptuální školy, jejíž členové ve svých pracích reflektovali vliv ideologie na sovětský životní styl. Vedle dříve neoficiálních a dnes světově uznávaných moskevských umělců, například Erika Bulatova, Ilji Kabakova či Eduarda Štejberga, se řadí ke členům skupiny Šretěnskij Bulvar.

Spolu s nejslavnějším z nich Iljou Kabakovem vytvořil Pivovarov na přelomu 60. a 70. let originální výtvarný žánr, takzvaná alba, která je možné chápat jako rámec pro mnohotvárné výtvarné koncepty a spekulace. Vedle malby se Pivovarov věnuje i literatuře a je také ilustrátorem desítek dětských knih.

V roce 1999 se stal laureátem Ceny Revolver Revue. Zúčastnil se řady samostatných i kolektivních výstav po celém světě. V roce 2004 uvedl rozsáhlou retrospektivu v Treťjakovské galerii v Moskvě. Jeho zatím nejvýznamnější výstava v Praze byla v roce 1996 v Galerii Rudolfinum.

Foto: archiv galerie Jiří Švestka

Autor: ČTK

Další čtení

Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Sting a Iggy Pop míří na Colours of Ostrava, festival začne ve středu

Kultura
14. 7. 2025
Sedmý den 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, 10. července, 2025. Delegace tvůrců představila ve Velkém sále hotelu Thermal česko-slovenský dokumentární film Raději zešílet v divočině. Protagonista František Klišík.

Zemřel František Klišík, hrdina vítězného filmu festivalu v Karlových Varech

Kultura
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ