Ruský malíř <span>Viktor Pivovarov vystavuje</span> v galerii Švestka

Kultura
4. 9. 2009 11:07
Obraz Viktora Pivovarova Šváb k večeři.
Obraz Viktora Pivovarova Šváb k večeři.

Obraz Viktora Pivovarova Šváb k večeři.Nová plátna ruského malíře Viktora Pivovarova můžete vidět od včerejška v pražské Galerii Jiří Švestka. Monografická přehlídka se jmenuje Šváb k večeři a zahrnuje především obrazy s figurálními motivy ze současného života a lidi zobrazené napůl jako zvířata a naopak. Výstava potrvá do 10. října.

Zobrazování bytostí napůl zvířecích a napůl lidských má kořeny v antice, v karikatuře i politické satiře, ve kterých hledal Pivovarov svou inspiraci. Impulzem k vytvoření daného cyklu pro něj ale byl i snímek režiséra Davida Lynche Inland Empire.

"V jedné scéně sedí v pokoji na gauči dva lidé s hlavami zajíce a za nimi žena se stejnou hlavou, žehlící prádlo. Bylo to neuvěřitelné... Za nějakou dobu jsem namaloval první obraz a pak celý ten cyklus," vzpomíná autor.

ČTĚTE TAKÉ: Na výstavě věnované psychoanalýze je i nafukovací lebka

Zdroj inspirace umělce má podle něj různé roviny - nejhlubší je kolektivní paměť, pak individuální paměť a především paměť z dětství, kdy se vytváří podstata člověka. Podstatná je i kultura, prostředí, ve kterém se narodil, a sociální prostředí. "To vše je zdrojem inspirace," říká Pivovarov. Pro práci je pro něj - na rozdíl od života - důležitá i změna, aby se vyhnul umělecké rutině; mění proto občas materiál, rozměr i téma práce.


Obraz Viktora Pivovarova U okna.Viktor Pivovarov se narodil v Moskvě v roce 1937 a od roku 1982 žije a pracuje v Praze. Je pokládán za jednoho z čelních představitelů takzvané Moskevské konceptuální školy, jejíž členové ve svých pracích reflektovali vliv ideologie na sovětský životní styl. Vedle dříve neoficiálních a dnes světově uznávaných moskevských umělců, například Erika Bulatova, Ilji Kabakova či Eduarda Štejberga, se řadí ke členům skupiny Šretěnskij Bulvar.

Spolu s nejslavnějším z nich Iljou Kabakovem vytvořil Pivovarov na přelomu 60. a 70. let originální výtvarný žánr, takzvaná alba, která je možné chápat jako rámec pro mnohotvárné výtvarné koncepty a spekulace. Vedle malby se Pivovarov věnuje i literatuře a je také ilustrátorem desítek dětských knih.

V roce 1999 se stal laureátem Ceny Revolver Revue. Zúčastnil se řady samostatných i kolektivních výstav po celém světě. V roce 2004 uvedl rozsáhlou retrospektivu v Treťjakovské galerii v Moskvě. Jeho zatím nejvýznamnější výstava v Praze byla v roce 1996 v Galerii Rudolfinum.

Foto: archiv galerie Jiří Švestka

Autor: ČTK

Další čtení

Jiří Bartoška

Bartoška zůstane prezidentem festivalu ve Varech. In memoriam

Kultura
13. 5. 2025

Smetanova Má vlast v podání České filharmonie otevřela festival Pražské jaro

Kultura
12. 5. 2025
Izraelská zpěvačka Juval Raphaelová, která reprezentuje Izrael, přežila masakr Hamásu.

Eurovize ve znamení protestů proti Izraeli. A žádné duhové vlajky na pódiu

Kultura
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ