Sběratel se zbavuje Čapka a Filly, <span>nesmí je vyvézt</span> z Česka

Kultura
10. 9. 2008 16:20
Zátiší s artyčokem a mandolínou Emila Filly.
Zátiší s artyčokem a mandolínou Emila Filly.

Josef Čapek: Koupel nohouAmerický sběratel Peter Schwartz chce v Česku znovu prodat obrazy, které si v minulých letech v zemi zakoupil. Díla klasiků české výtvarné avantgardy totiž poté stát prohlásil za kulturní památky, a ty trvale vyvézt do zahraničí nelze.

Obrazy Josefa Čapka a Emila Filly bude nabízet v aukci 21. září Galerie Art Praha, která je loni a předloni Schwartzovi prodala. Oznámil to majitel galerie Vladimír Neubert. Obraz Josefa Čapka Koupel nohou se prodal v roce 2006 za 9,3 milionu korun a půl roku držel rekord za nejdráže prodané dílo na českých aukcích. Dnes je na osmém místě tohoto žebříčku. Obraz pochází ze slavné Borovičkovy sbírky - poté, co mu byla zabavena v 50. letech, bylo dílo v Národní galerii v Praze a v roce 1993 se restituovalo. Když Schwartz obraz koupil, požádal o vývozní povolení. Stát však obraz prohlásil kulturní památkou. Schwartz přesto získal alespoň dočasné povolení na pět let.

Kulturní památkou se stalo i Zátiší s artyčokem a mandolínou od Emila Filly. To vydražil Schwartz u stejné aukční síně loni za 5,2 milionu korun. "Národní galerie jej požádala, aby dílo zapůjčil na velkou Fillovu výstavu, po jejím skončení ale ministerstvo vývoz zakázalo a doporučilo dílo prohlásit kulturní památkou," řekl Neubert. Stát podle něj sice vývoz zakázal, neprojevil ale ochotu dílo odkoupit. Schwartz nyní kolekci celkem pěti děl prodává na protest proti vývozní politice ČR.

Mluvčí ministerstva Jan Cieslar řekl, že proti rozhodnutí o prohlášení Fillova obrazu za památku podal vlastník díla v červenci rozklad. "Rozkladová komise dosud nezasedala, a jaké bude rozhodnutí ministra kultury, nelze předjímat," uvedl.

Emil Filla: Zátiší s artyčokem a mandolínouUmění nás má reprezentovat v zahraničí, říká historik umění 

Historik umění František Dvořák uvádí, že zmíněná díla patří ke skvostům českého moderního umění a skvěle by mohla českou kulturu reprezentovat v zahraničí.

Slavný italský umělec Tizian je podle něj sporadicky zastoupen ve své vlasti, zatímco desítky jeho děl jsou v galeriích v Madridu a ve Vídni. "A Italové proti tomu neprotestují," řekl.

Pokud by zahraniční sběratel věděl, že dílo v ČR je či může být prohlášené za kulturní památku, pravděpodobně by je nekupoval. Neubert uvedl, že u děl české moderny se při aukcích nikdy nezjišťuje, zda jde o kulturní památku, takový postup je podle něj běžný v případě starého či sakrálního umění. "Díla se stala kulturními památkami až po aukci, myslím, že je to nevůle úředníků," řekl Neubert. V případě Fillova obrazu jde podle něj o precedens a nestalo se tak prý dosud ani u děl Josefa Čapka, byť se jich koncem 90. let z restitucí prodávaly desítky.

Jsou ale i případy, kdy se díla z počátku 20. století prodávala i se statutem kulturní památky - například obraz Františka Kupky Élévation (Výšky) IV, který od loňského října s dosaženou cenou 22,1 milionu korun drží téměř rok tuzemský aukční rekord.

Foto: Galerie Art Praha

Autor: ČTK

Další čtení

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ