Schwarzenberský palác se po víkendu uzavře, chystá novou expozici

Kultura
2. 1. 2019 12:00
Schwarzenberský palác na Hradčanském náměstí v Praze (vpravo), Pražský hrad s Matyášovou bránou v pozadí.
Schwarzenberský palác na Hradčanském náměstí v Praze (vpravo), Pražský hrad s Matyášovou bránou v pozadí.

Schwarzenberský palác na pražském Hradčanském náměstí, které představuje především barokní umění v Čechách, bude veřejnosti přístupný už jen do této neděle. Poté se jeho prostory návštěvníkům na několik měsíců uzavřou kvůli instalaci nové expozice Staří mistři, kterou Národní galerie (NG) otevře letos v září. V ní budou poprvé v dějinách NG společně vystavena díla českých i světových starých autorů.

"Vedle maleb Petra Brandla a Karla Škréty se tak dostanou práce Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha. Do Schwarzenberského paláce se totiž přesune část sbírky, která je v současnosti vystavena v protilehlém Šternberském paláci," informovala mluvčí Národní galerie Tereza Ježková. V rámci revitalizace paláce bude také obnoven původní vstup z Hradčanského náměstí přes nádvoří Schwarzenberského paláce.

Schwarzenberský palác v současnosti vystavuje významnou část Sbírky starého umění Národní galerie. Na třech podlažích je umístěno 160 soch a 280 maleb pozdně renesančního a barokního umění od předních sochařů a malířů, mimo jiné Matyáše Bernarda Brauna, Karla Škréty, Petra Brandla, Antonína Kerna nebo Jana Kupeckého. Expozici uvádí významný soubor manýristických děl, která vznikla pro dvůr císaře Rudolfa II. V ní jsou zastoupena klíčová díla umělců z císařova blízkého okruhu - Bartholomea Sprangera, Hanse von Aachen nebo Roelanta Saveryho.

"V expozici mohou návštěvníci už jen do 6. ledna vidět jedno z vrcholných děl Petra Brandla, Simeona s Ježíškem. Při jeho tvorbě umělec kromě energických tahů štětcem užil i prstů, kterými hnětl barvy. Bravurně zachycená je radost a dojetí starého služebníka Jeruzalémského chrámu nad malým Ježíškem, v němž poznal budoucího Mesiáše," uvedl ředitel Sbírky starého umění Marius Winzeler.

Schwarzenberský palác, dominanta Hradčanského náměstí, je jednou z nejvýznamnějších renesančních staveb v Praze. Paradoxně je v něm však po rekonstrukci od roku 2009 dosud umístěno především barokní umění, zatímco v protějším paláci Šternberském, patřící mezi nejvýznamnější architektonická díla vrcholného baroka v Čechách, je umístěno umění evropských starých mistrů a umění renesanční. Podle nové koncepce budou staří mistři od září obývat Schwarzenberský palác, nová koncepce a oživení čeká také Šternberský palác.

Trojici objektů NG na Hradčanském náměstí doplňuje ještě sousedící Salmovský palác, kde je nyní výstava moderního a současného umění a do 13. ledna také výstava o Chartě 77.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Kříž Kryštof

Další čtení

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Helena Vondráčková oslaví osmdesátiny velkolepým koncertem v Edenu

Kultura
29. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ