Šest výstav připomíná smrt Františka Josefa I.

Kultura
18. 11. 2016 17:20
František Josef I.
František Josef I.

Nejen jako panovníka podunajské monarchie, milovníka uniforem a vášnivého myslivce, ale i jako manžela, otce a dokonce milence představuje u příležitosti výročí jeho úmrtí šestice rakouských výstav císaře Františka Josefa I. V pondělí od smrti tohoto příslušníka habsbursko-lotrinské dynastie, který byl i českým králem a moravským markrabětem, uplyne přesně sto let.

František Josef I. vládl Rakousku a posléze Rakousku-Uhersku v letech 1848 až 1916 a ve své době byl nejdéle vládnoucím panovníkem na světě. Nepřekvapí tak, že na počátku jeho vlády lidé ještě neznali elektřinu a na jejím konci se proháněli automobily a nad bojišti první světové války přelétali v prvních letadlech. Stejně jako doba, ve které žil, byl pestrý i osud Františka Josefa I.

Centrem vzpomínek na rakouského císaře i nekorunovaného českého krále se stal zámek Schönbrunn, kde se František Josef I. v roce 1830 narodil a kde o 86 let později zemřel. V letním sídle Habsburků se organizátoři výstavy soustředili na Františka Josefa jako "člověka a panovníka". Výstava představuje jeho předky a potomky, jeho dětství a výchovu i rozhodující okamžiky jeho života.

V přilehlé kočárovně (Wagenburg) se pak návštěvníci mohou přesvědčit, že v císařově životě se střídaly okamžiky opulentního přepychu i skromnosti. Vystaveny jsou tu totiž jeho nejparádnější uniformy ušité často pro jednu jedinou příležitost, ale i prosté šaty ve stylu alpských krojů, jimž dával monarcha přednost ve volném čase. Vše doplňuje sbírka skvostných kočárů, v nichž císař cestoval. Na rozpor mezi skromností člověka Františka Josefa a císařskou povinností reprezentovat se soustředí i další výstava v muzeu dvorního nábytku (Hofmobiliendepot) v centru rakouské metropole.

Volnému času panovníka se věnuje výstava na zámku Niederweiden v Dolních Rakousech, který leží necelých 20 kilometrů západně od Bratislavy. Návštěvníci se tu mohou přesvědčit, že kromě všeho spojeného s armádou patřil k největším vášním Františka Josefa I. lov a jízda na koni.

Výstavu s názvem Věčný císař připravila u příležitosti stého výročí úmrtí Františka Josefa také Rakouská národní knihovna, která sídlí v Hofburgu, někdejším hlavním sídle rakouských císařů. Tři sta vystavených předmětů představuje císaře nejen jako státníka, ale i jako objekt zájmu fotografů či cestovatele. Korespondence s jeho dlouholetou blízkou přítelkyní, herečkou Katharinou Schrattovou, dává zájemcům nahlédnout i do Habsburkova milostného života. Připomenout si tu lze ale i jeden z nejtragičtějším okamžiků jeho života.

Vystaveny jsou zde totiž dopisy, které na rozloučenou napsala Mary Vetserová. Tuto svou milenku v roce 1889 zřejmě zabil císařův syn Rudolf, který následně spáchal sebevraždu. Dopisy, které Vetserová adresovala matce, bratrovi a sestře, byly objeveny teprve minulý rok.

Čtyři mimořádné výstavy ve Vídni a na zámku Niederweiden i tu v Rakouské národní knihovně je možné si prohlédnout až do 27. listopadu. Do 4. prosince je navíc otevřená mimořádná výstava portrétů a soch císaře i jeho manželky Alžběty Bavorské přezdívané Sisi ve vídeňském zámku Belvedere.

Kromě výstav si ale v Rakousku připomínají úmrtí Františka Josefa také několika novými knihami. Kromě bilancí císařova panování se věnují například i jeho vztahu k ženám a přinášejí i řadu dosud nezveřejněných snímků jedné z nejvíce fotografovaných osobností přelomu 19. a 20. století.

Autor: - kul -Foto: ČTK , PICTURE ALLIANCE

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ