Austrálie odmítla udělit víza severokorejským umělcům, které pozvali australští umělci na výstavu jejich uměleckých děl. Australské úřady své rozhodnutí zdůvodnily tím, že umělecké studio je v Severní Koreji nástrojem propagandy tamní komunistické vlády.
Britský spoluorganizátor výstavy pak australské úřady obvinil z cenzury. Napsala to dnes agentura AP. Pětici umělců z Uměleckého studia Mansude pozvali do australského Brisbane organizátoři Trienále současného umění Asie a Tichomoří. Umělci zde měli hovořit o výtvarných dílech, která jsou součástí této mezinárodní výstavy.
Australský ministr zahraničních věcí Stephen Smith však odmítl jejich žádost o výjimku ze zákazu udělování víz Severní Koreji. Zákaz je součástí sankcí uvalených na KLDR kvůli jejímu kontroverznímu jadernému programu. "Studio údajně vytváří takřka většinu oficiální umělecké produkce v Severní Koreji, včetně prací, které jasně slouží propagandě zaměřené na oslavu a podporu severokorejského režimu," zdůvodnilo ministerstvo zákaz.
Někteří z asi tisícovky umělců v Mansude neustále portrétují severokorejského vůdce Kim Ir-sena, zakladatele stalinistického státu, který je objektem státem podporovaného kultu osobnosti, napsala AP. "Vytvořit dílo a nesmět o něm mluvit je pro umělce cenzurou," řekl však britský obchodník s uměním Nick Bonner, spolukurátor výstavy. Podle něj žádné dílo nepřipomíná propagandu. Jedna velká mozaika zobrazující scénu z válcovny oceli je ve stylu socialistického realismu, který je se zemí často spojován, řekl Bonner. Další jsou individuální práce umělců, většinou portréty a přírodní scenérie.
Austrálie jako jeden z nejbližších spojenců Spojených států v regionu s KLDR udržuje napjaté diplomatické vztahy. Omezené sankce a zákaz udělování víz na zemi uvalila v roce 2006. KLDR loni v hlavním městě Austrálie Canbeře zavřela své vyslanectví, údajně z finančních důvodů.
Foto: AP