<span>Skutečný van Gogh</span> je k vidění v Londýně

Kultura
21. 1. 2010 12:30
Z očí do očí, návštěvnice výstavy a postavy z pláten.
Z očí do očí, návštěvnice výstavy a postavy z pláten.

Z očí do očí, návštěvnice výstavy a postavy z pláten.Mimořádný zájem vzbuzuje výstava Vincenta van Gogha, kterou uspořádala londýnská Royal Academy of Arts. Prezentuje nejen slavná plátna a kresby, ale také dopisy, které podle organizátorů výstavy tvoří van Goghův další "autoportrét" a ukazují tohoto tragického génia především jako soustředěného a cílevědomého umělce.

Výstava nazvaná Skutečný van Gogh: Umělec a jeho dopisy je největší výstavou holandského postimpresionisty v Británii za posledních 40 let. Zahrnuje 65 pláten, 30 kreseb a skoro 40 z několika set dopisů, které psal především svému mladšímu bratru Theovi, ale také přátelům mezi malíři, Paulu Gauguinovi nebo Emilu Bernardovi.

Vernisáže se zúčastnili i van Goghovi příbuzní.Van Gogh se narodil v roce 1853 v holandském Groot-Zundertu a malování se začal naplno věnovat až ve svých 27 letech. Jeho desetiletá kariéra skončila o deset let později v roce 1890 ve francouzském městečku Auvers-sur-Oise, kde spáchal sebevraždu. Za toto krátké období namaloval přes 800 pláten a na 1200 kreseb. Se stejným zaujetím a energií ale také psal dopisy, kterých se zachovalo kolem 900. Veřejnosti jsou přístupné jen zřídka, protože jsou velmi křehké a hned po londýnské výstavě se vrátí do klimatizovaných depozitářů.

Podle autorů výstavy dopisy vyvracejí všeobecně zažitou představu o van Goghovi jako o nevyzpytatelném géniovi, který tvořil rychle a impulzivně, o němž lidé hlavně vědí, že si uřízl ucho a byl nějaký čas v ústavu pro choromyslné. Maloval sice rychle, ale dopisy ukazují, že rozhodně ne impulzivně a že žádný tah štětcem nebyl náhodný. Detailně v nich popisuje, jak se připravoval na jednotlivé obrazy, jak se snažil ovládnout perspektivu, barvy a malbu figur.

Výlet do krajiny Vinceta van Gogha.Podle organizátorů výstavy dosahují úrovně "velké literatury" díky originalitě úvah o umění, přírodě a literatuře, které ukazují, že byl nejen citlivý, odhodlaný a mimořádně pracovitý, ale také mimořádně inteligentní. Společně tyto dopisy vytvářejí další van Goghův autoportrét, tvrdí kurátoři výstavy. Velkou pozornost bude bezpochyby přitahovat dopis Theovi, který byl nalezen v jeho kapse v den, kdy se střelil z revolveru na poli u Auvers a o dva dny později zemřel. "Riskuji život pro své umění," napsal v něm van Gogh a děkoval bratrovi za dopis a za 50 franků, které mu poslal. Dopis doplňuje tužkou psaná Theova poznámka, že to je "dopis, který měl u sebe toho hrozného dne 27. července".

Výstava navazuje na loňské monumentální vydání van Goghových dopisů v šesti svazcích a třech jazycích (angličtině, holandštině a francouzštině, v níž napsal velkou část dopisů), které připravili badatelé z amsterdamského van Goghova muzea a nizozemské akademie věd. Současně byly dopisy zpřístupněny na internetu. Výstava v Londýně potrvá od 23. ledna do 18. dubna.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ