Staňte se tvůrci andělského komiksu na výstavě magického kreslíře Jerieho

Kultura
8. 4. 2017 06:20
Komiksová výstava českého malíře a kreslíře Karka Jerieho, který se narodil roku 1977 v Praze.
Komiksová výstava českého malíře a kreslíře Karka Jerieho, který se narodil roku 1977 v Praze.

Retrospektivní výstava komiksového autora a kreslíře Karla Jerieho začala v Galerii Portheimka v Praze na Smíchově. Koná se u příležitosti autorových 40. narozenin a poprvé ukazuje pohromadě autorova velkoformátová malířská plátna. Návštěvníci se mohou do výstavy aktivně zapojit a stát se spolutvůrci komiksové kresby Anděl prochází Smíchovem, která vychází z dobových fotografií smíchovských zákoutí. Výstava potrvá do 7. května.

Karel Jerie je známý hlavně jako kreslíř komiksů, věnuje se ale i malbě a ilustraci. Je mimo jiné autorem komiksových alb z roku 2007 Oidipus Rex a Šifra mistra Hanky, kterou vytvořil se scénáristou Tomášem Hibi Matějíčkem. V roce 2006 spoluzaložil občanské sdružení na podporu komiksu Sequence. V roce 2010 vyšla kniha jeho prací - komiksů i obrazů - s názvem Lovecká sezóna.

Výstava komiksového autora Karla Jerieho se koná u příležitosti autorových 40. narozenin.

Na výstavě nechybějí známí hrdinové jeho komiksů - houbaři, dinosauři, magická uklízecí četa nebo hrdina Candide, jehož příběhy napsal a nakreslil Jerie podle satiry francouzského osvícence Voltaira.

"Když se podíváme na velké obrazy Karla Jerieho, zjistíme, že jsou to příběhy jakoby kouzlem zastavené do jednoho magického okamžiku," řekla kurátorka Pavla Petráková Slancová. Podle ní Jerieho komiksy s osobitým zpracováním historických témat mají i vzdělávací rozměr.

Retrospektivní výstava komiksového autora a kreslíře Karla Jerieho v Galerii Portheimka v Praze na Smíchově.

"Houbaření mě opravdu dost fascinuje. Vidím v něm i symbol toho, jak lidé chtějí vytěžit z přírody, co se jen dá. Brát a žrát. Houby jsou však neuvěřitelně tajemný a inspirativní druh, který lze jen těžko cele postihnout. Proto se téma hub nese mojí tvorbou tak říkajíc jako červená nit - nebo možná jako červenobílá hlava muchomůrky," doplnil Jerie.

Komiksová výstava českého malíře a kreslíře Karka Jerieho, který se narodil roku 1977 v Praze.

Spolu s komiksy jsou v galerii vystavené fotografie starého Smíchova. Každou z nich, třeba nárožní dům U zlatého anděla, který se zboural při stavbě metra, překreslil Jerie do komiksové podoby. "Před dvěma lety jsem se sice z Prahy odstěhoval, ale kdykoliv se sem vracím, je to právě Smíchov, který mě jako první vítá. A Anděl je něco jako vstupní brána. Právě andělé v různých podobách jsou z témat, kterým se ve své tvorbě věnuji. Na výstavě jsou andělé zastoupeni jak v obrazech, tak v komiksech," uvedl.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Vondrouš Roman

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ