Stát odmítl převzít od Brna funkcionalistickou vilu Tugendhat. Záměr brněnských zastupitelů převést prostřednictvím státu památku na potomky původních majitelů tak selhal. Informují o tom sobotní jihomoravská Mladá fronta Dnes a Brněnský deník.
Tugendhatovi požádali o vrácení vily na základě zákona o zmírnění některých křivd způsobených holocaustem. Reagovali tak na opakované oddalování nutné opravy památky, která je jako jediná v Brně zapsaná na seznamu UNESCO. Brněnští zastupitelé na svém minulém zasedání odhlasovali, že sourozenci Tugendhatovi mají vilu dostat zpět, rozhodli však, že majetek jim má předat stát. Oslovené státní orgány, tedy ministerstvo financí, kultury a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, však převzetí památky odmítly.
Kvůli komplikaci svolal primátor na pondělí mimořádné zasedání městské rady. Zastupitelé budou o vile jednat patrně v úterý, na kdy mají naplánované zasedání. Primátor Roman Onderka Brněnskému deníku řekl, že jsou dvě možnosti, jak s památkou naložit. Buď zůstane v majetku města, a ten ji co nejdříve zrekonstruuje, nebo ji město bezúplatně převede na Tugendhatovi. Zastupitelé však v minulosti byli proti této možnosti; obávali se toho, aby se na město neobrátily s podobnými žádostmi další rodiny.
Právní zástupce Tugendhatových Augustin Kohoutek listům řekl, že když zastupitelé památku vydat odmítnou, obrátí se dědici na soud. U něj by se domáhali vrácení vzácné vily i okolního pozemku; dům s pozemkem prý tvoří neoddělitelný celek, který je uměleckým dílem.
Foto: Karel Šanda