<span>Stát vyfoukl z aukce Škrétu</span>. Aukční rekord se nekonal

Kultura
29. 4. 2010 10:00
Dříve, než to všechno začne.
Dříve, než to všechno začne.

Luneta od Karla Škréty poputuje do Národní galerie.Český stát získal pro Národní galerii v Praze (NG) lunetu z cyklu O svatém Václavovi od Karla Škréty za 4,6 milionu korun. Olejomalba nesoucí název Zlický kníže Radslav se pokořuje sv. Václavu byla v nabídce středeční aukce v pražském Topičově salonu, stát ale využil předkupní právo.

Nejdražším obrazem středeční aukce se stala olejomalba Rudolfa Kremličky Tři ženy v lázni, která se vydražila za 5,4 milionu korun. K ceně se ještě připočítává aukční přirážka ve výši 18 procent. Vyvolávací cena přitom byla 2,6 milionu korun.

Muzikovy Ženy v lázni se staly nejúspěšnějším obrazem aukce.NG o jednu z maleb, jež patří k nejkvalitnějším z celého Škrétova cyklu, stála i proto, že významnému baroknímu malíři připravuje na podzim velkou výstavu. Olejomalba pochází z majetku Jiřího Lobkowicze. Podle zákona muselo být dílo jako kulturní památka před prodejem nabídnuto státu, ministerstvo kultury předkupní právo uplatnilo.

Podzimní Škrétova retrospektiva přinese téměř 400 exponátů, které budou vystaveny v Jízdárně Pražského hradu a ve Valdštejnské jízdárně. Výstavě předchází rozsáhlý průzkum Škrétovy tvorby a života. Díky němu se například podařilo dohledat neznámá Škrétova díla nebo poopravit jeho životopisné detaily.

Na aukci, kterou pořádala společnost 1. Art Consulting, se mohli zájemci účastnit dražby 51 uměleckých předmětů, celková vyvolávací cena činila zhruba 40 milionů korun. Někteří ze sběratelů a zájemců usilovali o díla na místě, jiní "přihazovali" po telefonu. Několik obrazů se vydražilo za více než milion korun.

Fillova zátiší představují sběratelskou jistotu.Druhým nejdražším obrazem aukce se stalo s cenou pět milionů korun dílo Emila Filly Zátiší s ovocem, pohárem a lahví oleje z roku 1925. Vyvolávací cena byla o 200 tisíc korun nižší. Pětimilionové hranici se přiblížil i obraz Jana Zrzavého Dvůr v Kácově z roku 1940, které zájemce získal za vyvolávací cenu 4,8 milionu korun. Za více než tři miliony korun se pak vydražila olejomalba Františka Kupky L'étang (Rybník) z roku 1905, když vítězný zájemce k vyvolávací ceně 2,7 milionu korun "přihodil" 350 tisíc korun.

V nabídce středeční aukce byla i díla dalších známých autorů českého malířství, jako jsou Josef Čapek, Václav Špála, Jindřich Štyrský, ale i obrazy z druhé poloviny 20. století, například Jiřího Koláře či Václava Boštíka. Téměř čtvrtina nabízených položek je restitucí z NG nebo pochází z významných sbírek, jako byla sbírka továrníka Jindřicha Waldese či Vincence Kramáře.

S večerními aukcemi začala společnosti 1. Art Consulting loni po vzoru světových metropolí. Draží se při nich jen málo děl, tři až pět desítek, avšak vybírají se špičková díla starého a moderního umění. Zejména jarní dražba byla mimořádně úspěšná, prodal se na ní loňský nejdražší obraz, Zhroucené vertikály Františka Kupky byly vydražené za 22 milionů. Tato jediná aukce se postarala o rovnou čtvrtinu celkového obratu aukčních síní za prvního půl roku.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Na Anifilmu přibyla jedna soutěžní kategorie, téma festivalu je sci-fi

Kultura
23. 4. 2025

Cenu kritiků festivalu Opera získalo Národní divadlo Brno za hru Salome

Kultura
22. 4. 2025
ilustrační foto

Letošní festival Divadelní Flora nabídne během 11 dnů šest desítek akcí

Kultura
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ