Stokilová socha mouchy se vrátí na Černou věž v Českých Budějovicích

Kultura
29. 5. 2017 11:15
Na snímku je výtvarník Michal Trpák a socha Mazlík inspirovaná bakterií salmonely v Lipně nad Vltavou.
Na snímku je výtvarník Michal Trpák a socha Mazlík inspirovaná bakterií salmonely v Lipně nad Vltavou.

Stokilová socha mouchy se v půli června vrátí po šesti letech na Černou věž v Českých Budějovicích. Třímetrové dílo z laminátu vytvořil Michal Trpák. Stejně jako v roce 2011 bude moucha součástí výstavy soch Umění ve městě, která začne 15. června a potrvá do konce září.

Na snímku je výtvarník Michal Trpák a socha Mazlík inspirovaná bakterií salmonely v Lipně nad Vltavou.Vytvořil tři mouchy. Jedna skončila na střeše zubařské ordinace naproti českobudějovickému Malému jezu, druhá je na hotelu v Praze. Třetí, která vévodila Černé věži, se postupně objevila ještě v zámeckých zahradách v Kroměříži, na holešovickém pivovaru i na úřadu v Trutnově.

"Letos se na Černou věž vrátí. Je desátý ročník výstavy a symbolicky se vrací i proto, že v myslích lidí pořád žije, vyslyšel jsem volání po jejím návratu. Jen bude nová, protože původní utrpěla na výstavách dost škod, byla polámaná, musela by se hodně restaurovat, tak udělám nový odlitek," řekl Trpák. K instalaci sochy musí mít statický posudek, kotvit na věž ji budou kromě něj ještě dva horolezci.

Výstava soch českobudějovického výtvarníka Michala Trpáka ve Zbrašovských aragonitových jeskyních v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku.V roce 2011 ho inspirovaly jednak verše Adolfa Heyduka Co je štěstí? Muška jenom zlatá, jednak ho fascinuje hmyz. "Když se člověk dívá na makrofotkách, jak je to sofistikovaný biologický stroj... Víc jsem se začal zajímat o hmyzí a mikrobiologickou říši. Fascinuje mě prolínání a přibližování světů," říká Trpák, který mouchy plácačkou nezabíjí a šetří i pavouky: přestože je moc rád nemá, chytá je do skleničky a odnáší ven. Téma promítl i do díla Mazlíci, což jsou zvětšené bakterie salmonelózy.

To, že moucha sedne na Černou věž, věděl hned, jakmile se začala rodit. "Protože lepší sokl pod sochu v Budějovicích nejde. Je to slušná drzost vybrat si jako sokl věž," říká Trpák s úsměvem. Jinou mouchu, černou a zeleně blýskavou masařku, vystavil dříve v kostele sv. Vavřince v Klatovech a rovněž při pražském Febiofestu. Dal jí název Bohatství? "Je černá na velkém zlatém lejně. Byla to polemika o hodnotě věcí," řekl Trpák.

Dodnes ho překvapuje, jak se budějovická moucha zaryla do paměti lidí. "Pořád o ní mluví, říkají mi: Jo, tys měl mouchu na věži! Další zajímavá věc je, že spousta lidí si jí tehdy nevšimlo, nezvedli hlavu: dívají se jenom v nějakém úhlu a neregistrují věci, které jsou nad," řekl sochař.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Pancer Václav, Veis David, Peřina Luděk

Další čtení

Před Rudolfinem otevřou scénu ke zhlédnutí úvodního koncertu Pražského jara

Kultura
11. 5. 2025

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ