Stopy paměti poprvé dojdou do Prahy

Kultura
16. 2. 2012 11:00
Rodina Jiřiny Petřkové (*1914) se zapojila do odboje v období protektorátu.
Rodina Jiřiny Petřkové (*1914) se zapojila do odboje v období protektorátu.

Unikátní soubor fotografických portrétů oceněných Czech Press Photo představuje od 20. února 2012 v pražském Karolinu fotograf Jiří Doležel. Snímky zachycují lidi, kteří prošli nacistickými koncentráky a komunistickým vězením. Autor je doplnil zvukovým záznamem, na kterém každý z bývalých vězňů vypráví svůj příběh.

Pražská veřejnost se tak vůbec poprvé může seznámit s projektem Stopy paměti, jehož součástí je unikátní soubor portrétů a nahrávek. Výstava potrvá do 2. března 2012 a koná se v rámci festivalu Mene Tekel.

Radomír Faltýnek (*1926) prošel koncentračními tábory Dachau a Rabštejn."Obludný rozměr dopadu hrůz totalitních režimů nacismu a komunismu jsme se rozhodli umocnit tím, že zachytíme portréty a příběhy lidí na mikroploše, v našem případě regionu Olomouckého kraje. Zatím se nám jen zde podařilo zaznamenat osudy stovky lidí. Obětí, které prošly trýzněním, je však samozřejmě mnohem více," říká o projektu jeho autor. "Stopy paměti mají být také naší polemikou proti tvrzení, že Češi byli národem zbabělců, kteří nebojovali za svoji svobodu. Tady byl ale silný odboj, i v 50. letech do toho lidé znovu šli," upřesňuje Jiří Doležel.

Na výstavě představí výběr, dvacítku portrétů osobností se stručným medailonkem, každý doplněný audiozáznamem vybraných sekvencí z rozhovoru, který si návštěvníci mohou poslechnout ve sluchátkách z MP3 přehrávače.

"Líbí se mi, že Jiří Doležel pamětníky nejen fotografuje, ale i zaznamenává jejich příběhy, což je nesmírně potřebné a důležité. Navíc jsou to lidé povšechně skromní, nenápadní, o kterých se prakticky nemluví, a přesto prožili neuvěřitelné osudy," říká o práci svého kolegy fotograf Jindřich Štreit.

Sílu portrétů Stopy paměti ocenila také mezinárodní porota Czech Press Photo. V roce 2010 udělila Jiřímu Doleželovi první místo v kategorii Portrét, v roce 2011 obdržel ve stejné kategorii čestné uznání. Jiří Doležel nad projektem portrétů politických vězňů přemýšlel dlouho, rozhodujícím impluzem mu byl jeho pobyt v Nizozemsku v roce 2004. Na projektu začal později spolupracovat s historiky Petrem Orságem a Janem Dvořákem. Jejich záměrem je vytvoření audiovizuální a foto-dokumentaristické sbírky veteránů z druhé světové války, obětí holocaustu, politických vězňů komunistického režimu a představitelů disentu v olomouckém regionu.

Autor: - kul -Foto: Jiří Doležel

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ