Streetartový umělec Škapa proměnil Villu Pellé v graffiti prostor

Kultura
22. 11. 2018 19:05
Umělec a grafik Michal Škapa se svým dílem.
Umělec a grafik Michal Škapa se svým dílem.

Výstava s názvem Babylon od českého umělce a grafika Michala Škapy zdobí od 21. listopadu prostory všech tří podlaží i exteriér Galerie Villy Pellé. Představitel streetartu a graffiti známý pod svým pseudonymem Tron zde představuje především své airbrushové obrazy, grafiky i trojrozměrné realizace. K expozici, která potrvá do 27. ledna, vydá Škapa v prosinci také stejnojmennou monografii. Za pořadatele řekla Silvie Marková.

"Dosud největší monografickou Škapovu výstavu Babylon, která byla připravena u příležitosti jeho čtyřicetin, uvozuje podtitul 'Všichni mladí budou svědky dne, kdy padne Babylon' vypůjčený z kultovního snímku Rockers natočeného právě roku 1978," uvedla Marková. Škapa pomocí vystavovaných děl reaguje na městské struktury, které v sobě pomocí metafor zachycují komplikovaný civilizační vývoj, a odkazuje k novodobým prorokům, kteří současný západní svět označují za nový Babylon určený k zániku.

Streetartový umělec Škapa proměnil Villu Pellé v graffiti prostor

Výstavě dominuje především jedna z autorových uměleckých poloh, kdy se zaměřuje na detailní skladebné kompozice, které zaznamenává pomocí koláže. "Na výstavě se symbolicky protnou rozmanité výrazové a tematické linie - racionální a intuitivní organizování prostoru, vizuální kódování, jazyk, písmo či různé jiné způsoby zápisu a formulace myšlenky," dodala Marková.

Expozici doprovodí 1. prosince veřejná tvůrčí dílna Airbrush Party. V rámci výstavy se uskuteční také edukační programy pro školy i širokou veřejnost. V lednu poté budou moci návštěvníci absolvovat komentovanou prohlídku s autorem a kurátorem Radkem Wohlmuthem.

Umělec a grafik Michal Škapa se svým dílem.

Michal Škapa vzešel ze silné streetartové generace takzvaných writerů poloviny 90. let a svoji minulost spojenou s graffiti zužitkoval v osobitém uměleckém přístupu a stylu, který dokázal z urbanistického prostředí přenést do galerijních prostorů a uměleckých sbírek. S jeho tvorbou je možné se setkat také na knižních, časopiseckých i hudebních přebalech. Ve své volné tvorbě se věnuje řadě formátů zahrnující nástěnné malby, akrylové rukopisné abstrakce, airbrushové figurativní kompozice i site-specific instalace.

Umělec patří do okruhu autorů legendární pražské Trafačky, je zároveň zakladatelem sítotiskové dílny Analog!BROS a spolupracovníkem labelu BiggBoss. Účastnil se několika zásadních oborových prezentací včetně rozsáhlé mezinárodní přehlídky graffiti a streetartu Names z roku 2008. Českou republiku reprezentoval na EXPO 2010 v Šanghaji.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Kamaryt Michal

Další čtení

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ