Šumperské muzeum oslaví výročí nejzajímavějšími exponáty

Kultura
29. 9. 2015 15:10
Z výstavy "Umění je věčné, život krátký" v muzeu v Šumperku.
Z výstavy "Umění je věčné, život krátký" v muzeu v Šumperku.

Nejstarší, nejmenší, nejslavnější, ale i nejexotičtější exponáty tvoří základ výstavy, kterou 8. října otevře Vlastivědné muzeum v Šumperku. Expozice Muzejní Nej ve Výstavní síni muzea bude součástí chystaných oslav 120 let od založení německého městského muzea, jehož sbírky se staly základem pro ty současné. Návštěvníci uvidí ukázky sbírek ze všech oblastí i muzeí, které má Šumperk pod svou správou. Výstava bude otevřena do poloviny února příštího roku.

Jedním z hlavních cílů bylo podle zástupců muzea představit předměty z tzv. podsbírek archeologie, historie, výtvarného umění, geologie, zoologie a botaniky trochu netradičně. "Při výběru exponátů, na kterém se podíleli všichni kurátoři sbírek, nezůstalo pouze u charakteristik největší či nejstarší, ale vybíraly se také exponáty nejexotičtější, nejokatější či nejchlupatější," uvedla historička umění Lenka Kirkosová.

Z výstavy "Umění je věčné, život krátký" v muzeu v Šumperku.Na výstavě tak budou například nejextravagantnější sbírkové předměty, kterými jsou modely od návrháře Luďka Hanáka, nebo nejdražší restaurovaný předmět, dřevěné projížďkové sáně s malovaným žerotínským erbem datované do poloviny 19. století.

Podle mluvčí muzea Martiny Buchtové nebude na výstavě chybět ani nejrozbitější předmět, což je torzo panenky, či nejabsurdnější předmět, který bude zastupovat toaletní papír z 60. až 70. let 20. století. "I on má v etnografické sbírce místo, neboť dokumentuje obyčejný život lidí v jistém období a nemůže chybět například na výstavách o hygieně a krášlení v minulosti," řekla Buchtová.

Mezi nejhodnotnější předměty patří soubor leptů Václava Hollara, nejpočetnějším je soubor pytláckých zbraní ve střední Evropě, tedy 107 pytláckých pušek, pistolí, bijáků i palných zbraní z lesních úřadů knížete Liechtenštejna, které má ve sbírkách Lovecko-lesnické muzeum v Úsově.

Z výstavy "Za zimních večerů v chalupách" v muzeu v Šumperku.Výstava chce také návštěvníkům objasnit práci kurátora sbírek, jejíž podstatnou část tvoří péče o sbírky, jejich kvalitní doplňování, zhodnocení, vědecké zpracování či prezentace prostřednictvím odborných publikací či výstav. Součástí výstavy bude interaktivní pracoviště, kde si návštěvníci mohou sami roli kurátorů vyzkoušet.

Vlastivědné muzeum v Šumperku, jež zřizuje Olomoucký kraj, se stará asi o 154 tisíc sbírkových předmětů. Pod jeho správu patří i muzeum v Mohelnici a v Zábřehu, Památník Adolfa Kašpara v Lošticích a Lovecko-lesnické muzeum na zámku v Úsově.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Galgonek Vladislav

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ