S osudy pasažérů legendárního Titaniku se budou moci zájemci seznámit od 10. února. Areál PVA v pražských Letňanech otevře své brány a přivítá návštěvníky na výstavě Titanic. Ta mimo osudů světoznámého parníku a jeho pasažérů představí také technické objevy a přiblíží společensko-politickou situaci na počátku dvacátého století.
Titanic, ve své době největší osobní parník světa, byl určen pro převoz cestujících a pošty mezi Evropou a Severní Amerikou. Rozvoj techniky a nových technologií doby symbolizovaly právě ohromné transatlantické parníky. Titanic však ztroskotal ve vodách Atlantiku již během své první plavby dne 15. dubna 1912. Zahynulo na něm přes 1500 osob.
Každý návštěvník výstavy dostane místo běžné vstupenky "boarding pass" neboli palubní vstupenku reálného člověka, který na Titaniku v době jeho katastrofy byl, a bude tak moci prožít celou prohlídku, jako by byl právě na palubě. Vše podstatné se pak dozví ze zapůjčeného audioprůvodce. Součástí výstavy je také krátký film o stavbě a následném vyplutí Titaniku.
Mezi exponáty je částečné vybavení lodi, kusy nábytku, porcelán a osobní předměty cestujících, jako jsou šperky, kabelky a oblečení. "Díky rekonstrukci kajut, strojovny nebo jídelny se návštěvníkům představí přepych i technický pokrok počátku dvacátého století. Uvidí dobový interiér, uslyší hluk strojoven a dotknou se osudného ledovce," prozrazují pořadatelé výstavy.
Česká stopa na Titaniku
Česká výstava je rozšířena o český, resp. československý příběh. Na palubě přes oceán cestovali také lidé pocházející z Čech, Moravy a Slovenska. Výstava mimo jiné představí příběh slovenských dvojčat, která šťastně dorazila až do New Yorku.
Celková rozloha výstavy je více než tři tisíce metrů čtverečních, prohlídka tak vyjde na cca dvě hodiny. Obchod se suvenýry pak nabízí napodobeniny autentického porcelánu z Titaniku, uhlí z vraku lodi či kopii šperku Srdce oceánu.
Společnost RMS Titanic, která výstavu vlastní, je jedinou společností na světě, která má právo na výlov předmětů pocházejících z vraku Titaniku.