Čeští taneční umělci, kteří končí svou aktivní kariéru, budou moci získávat evropský grant. Nadační fond pro taneční kariéru se stal členem mezinárodní sítě, která se druhou kariérou bývalých tanečníků zabývá. Také tanečníci z Česka tak díky tomu dosáhnou na grant až 3000 eur (asi 80 tisíc korun), který jim má umožnit po skončení působení na scéně třeba studium nebo rekvalifikaci. Informovala o tom Judita Hoffmanová za Nadační fond pro taneční kariéru.
Fond vznikl předloni z potřeby řešit finanční situaci tanečníků poté, co po dlouhých studiích mají za sebou fyzicky náročnou profesní kariéru, ale vzhledem k jejím specifikům musí se svou prací skončit dříve, než mají nárok na důchod. Kromě poskytování informací a pomoci tanečníkům s rozjezdem jejich takzvané druhé kariéry by chtěli iniciátoři fondu ve spolupráci se státem nastavit speciální systém spoření.
Nyní se fond stal členem mezinárodní sítě IOTPD (International Organization for Transition of Professional Dancers). Ta uděluje každý rok Grant Philippa Braunschweiga, který nese jméno švýcarského podnikatele a mecenáše, zakladatele slavné baletní soutěže Prix de Lausanne.
Díky členství České republiky mohou o grant žádat i Češi, příjem přihlášek je do 30. dubna. Výsledky budou zveřejněny do 30. června. Žádat mohou tanečníci, kteří mají za sebou mezinárodní kariéru a přitom v žádné zemi svého působení nemají nárok na finanční pomoc při přechodu do nové profese. Svou profesi museli vykonávat po dobu deseti let.
Studia tanečníka baletu trvají v Česku osm let. Většina tanečníků prodělá během kariéry závažný úraz a více než čtvrtina jich kvůli úrazu kariéru ukončí. Více než tři čtvrtiny tanečníků končí kariéru před třicítkou a jen výjimečně mohou tančit po čtyřicítce.
Předčasné důchody pro tanečníky byly zrušeny a nenahradil je žádný sociální program. Platy tanečních umělců jsou ve většině souborů v ČR hluboko pod republikovým průměrem, uvedla již dříve Hoffmanová.
Plat nejlepších tanečníků v Baletu Národního divadla byl loni podle ředitele ND Jana Buriana 35 tisíc korun, v průměru tam tanečníci berou 30 tisíc korun. Průměrná mzda ve čtvrtém čtvrtletí 2016 byla v Česku 29 320 Kč. V západní Evropě jsou platy srovnatelných umělců čtyřikrát vyšší. Iniciátoři fondu chtějí nastavit i systém spoření s účastí státu. Finanční náročnost programu fond odhaduje na sedm milionů korun ročně. Zavedení spoření záleží na vůli ministerstev kultury, financí a práce.