Trafačka s ateliéry a výstavami bude sídlit v Pražské tržnici

Kultura
12. 9. 2016 22:00
Demolice alternativního, kulturního a rezidenčního prostoru Trafačka.
Demolice alternativního, kulturního a rezidenčního prostoru Trafačka.

Známý pražský výstavní prostor Trafačka bude nově v holešovické tržnici. Svůj provoz v jedno z tamních hal zahájí 22. září výstavou nazvanou Zmrtvýchvstání. Představí 14 autorů, kteří Trafačkou prošli nebo se stávají součástí jejího budoucího výstavního plánu.

"Obdobně jako v minulosti se program Trafo Gallery bude zabývat umělci z vlastních řad často zpestřovanými českými i zahraničními výraznými osobnostmi," sdělila ředitelka Trafo Galerie Blanka Čermáková.

Výstavní prostory v Hale 14 mají téměř na 200 metrů čtverečních. "V sousedství Jatek78 a brzy doufejme dalších kulturních institucí se z Pražské tržnice stane v zóně Artdistrictu 7 osobité centrum umění, v lehce bizarních kulisách vietnamských obchodů a restaurací a mnohaleté jateční historie," dokresluje atmosféru místa Čermáková.

Trafačka při akci Traffo Jam.

Po úvodní výstavě se má v nové Trafačce uskutečnit ještě sólová výstava Jakuba Janovského s názvem Silikon Family a výstava kreseb Marka Thera, obě pod kurátorským vedením Otto M. Urbana.

Alternativní kulturní a rezidenční prostor Trafačka v pražských Vysočanech po letech působení v bývalé trafostanici ČKD ukončil v roce 2014 svou činnost. Vlastník nemovitosti s ní měl jiné záměry. Trafačka sloužila jako rezidence pro umělce, galerie i místo pro koncerty. Věnovala se především všem možným formám pouličních umění. Trafačce se přezdívalo Chrám svobody podle podtitulu dokumentárního filmu, který o prostoru a dění v něm a kolem něj natočili Saša Dlouhý a Roman Vávra.

Od loňského podzimu přenesla svůj program do prostor vzniklých z bývalé pošty v Příčné ulici v Praze 1. "Po dlouhém a usilovném hledání nových prostor se Trafačka usídlila na dvou místech. Spravujeme ateliéry v bývalé továrně na hodinová sklíčka v Nuslích a v Holešovické tržnici, Halu číslo 14 a 18," uvedla dnes Čermáková.

Historie Trafačky se započala na konci roku 2006. Ještě o rok delší je historie Karlin Studios, které založil italský architekt a podnikatel Albert Di Stefano ve spolupráci s výtvarníkem Jiřím Davidem. Jde o první postindustriální prostor v Praze, který v sobě spojoval výstavní prostory s ateliéry a místem pro rezidenční pobyty. Také MeetFactory či Orco na Vltavské vznikly až později. V objektu, ve kterém Karlin Studios sídlí, plánuje jeho vlastník, firma M2 rozšířit kancelářský komplex Corso, a Karlin Studios proto také hledají nové prostory.

Vedle Holešovic, kde se koncentrují nové galerie a prostory pro umělce v takové míře, že si toho všimla i radnice a začala mluvit o zmíněném Artdistrictu 7, je dalším centrem progresivního galerijního provozu v Praze dříve periferní Žižkov. Nové umělecké centrum vzniká s názvem Pragovka v areálu někdejší automobilky ve Vysočanech.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Vondrouš Roman,Třeštík Jan

Další čtení

Poručík Edwin Harris Dunning přistává s letounem Sopwith Pup na palubě HMS Furious v roce 1917 – první úspěšné přistání na pohybující se letadlové lodi.

V leteckém muzeu v Mladé Boleslavi staví repliku další anglické stíhačky

Kultura
19. 4. 2025

Lynchova výstava v pražském centru DOX začne v červnu, původně to měl být duben

Kultura
18. 4. 2025

V Brně vystavují dílo Rathouského, určil podobu knižních edic i pražského metra

Kultura
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ