Turnerovu cenu dostaly <span>zlaté malby</span> Richarda Wrighta

Kultura
8. 12. 2009 10:40
Richard Wright a jedna z jeho zlatých maleb.
Richard Wright a jedna z jeho zlatých maleb.

Estetika podle Wrighta.Glasgowský výtvarník Richard Wright v Londýně dostal Turnerovu cenu za soudobé umění za sérii zlatých nástěnných maleb inspirovaných středověkým uměním, stejně jako grafikou a typografií.

Nejprestižnější britskou výtvarnou cenu, která zahrnuje 25 000 liber (710 000 korun), převzal Wright při ceremonii v galerii Tate Britain. Odborníci výrazně favorizovali dalšího finalistu, Rogera Hiornse. Porota nakonec vybrala Wrighta za "delikátní a skvostné nástěnné malby, které přímo reagují na architekturu, v níž byly vytvořeny". Porota také vyjádřila "obdiv originalitě a kráse Wrightova díla".

Bez názvu. Richard Wright si na pojmenování nepotrpí.Wrightovy malby, stejně jako obrazy a objekty dalších finalistů, Hiornse, Lucy Skaerové a Enrika Davida, jsou až do ledna vystaveny v Tate Britain. Wright své nástěnné malby pro expozici vytvářel ze zlatých listů a barev čtyři týdny.Stejně jako většina dalších jeho děl, i tentokrát budou po skončení výstavy prostě přemalovány. "Nejsou to díla pro budoucnost, ale pro tuto chvíli," řekl Wright.

Turnerova cena byla poprvé udělena roku 1984 a je otevřena umělcům do 50 let usazeným nebo narozeným v Británii. Devětačtyřicetiletý Wright ji tak dostal na poslední chvíli. "Je to šokující, ale dobré," vyjádřil své pocity po převzetí ceny. Turnerova cena často vyvolává kontroverze, když porota často vybírala spíše provokativní příklady současného umění. Třeba loni cenu dostal Mark Leckey za dílo zahrnující i film o kocouru Felixovi a Homeru Simpsonovi. Letos jsou však díla všech finalistů mnohem přístupnější. V minulých letech cenu dostala řada renomovaných umělců jako Tracey Eminová, Anish Kapoor, Antony Gormley, Damien Hirst či dvojice Gilbert and George.

Foto: Tate Britain a AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ