Tvorbu bratří Karla a Josefa Čapka pro děti připomene výstava, která začne 6. listopadu v Kutné Hoře. Pořádající Galerie Středočeského kraje ji nazvala Ty děti si pořád hrají. Podle kurátorů, kteří o výstavě informovali novináře v Praze, připomene zásadní přínos bratří Čapků k rozvoji dětské literatury a zároveň poukáže na význam inspirace dětským světem v jejich díle.
Návštěvníci uvidí nejen obrazy, kresby, skici, dětské knížky v různých jazykových mutacích, ale i Josefovy návrhy potisků textilií. Výstava zahrne i dosud nevystavená díla od 10. do 40. let 20. století.
Kurátoři Pavla Pečinková a Richard Drury připomněli, že i když Čapkové důsledně oponovali všem nacionalistickým koncepcím tvorby, právě jejich dílo je uznáváno jako specifický přínos českého národa ke kulturnímu dědictví 20. století. Pečinková se dlouhodobě věnuje především dílu Josefa Čapka, v roce 2009 uspořádala jeho velkou retrospektivu na Pražském hradě. Výstava dodnes patří mezi divácky nejúspěšnější v tuzemsku, vidělo ji 73 tisíc lidí.
Josef Čapek patří na českém trhu k nejžádanějším autorům, jeho obrazy se prodávají za milionové částky, nejdráže se na aukci v Česku prodal letos na jaře jeho obraz s názvem V červnu. Kupec za něj zaplatil přes 14 milionů korun. Také tato poměrně rozměrná olejomalba z roku 1938 se dotýká dětského světa a hravosti, stejně ale jako obav z nadcházejících událostí v Evropě.
Výstava v Galerii Středočeského kraje je určena nejen znalcům a milovníkům umění, ale podle pořadatelů také dětem. Bude členěna do několika okruhů a významnou součástí bude interaktivní část expozice, která nabídne volný prostor pro hru.
Po dobu trvání výstavy připravilo Lektorské centrum GASK doprovodné programy pro návštěvníky napříč generacemi. Spolu s výstavou vznikl katalog, obsahující reprodukce vystavovaných děl, doplňující a prohlubující znalosti o vztahu tvorby bratří Čapků s dětským světem, který odborná literatura posledních 50 let podle kurátorů opomíjela.