Tvůrce Kafkovy sochy i brněnského Jošta Róna svými díly budí diskuse

Kultura
26. 4. 2017 05:53
Jaroslav Róna na zahájení své výstavy.
Jaroslav Róna na zahájení své výstavy.

Díla výtvarníka Jaroslava Róny nezůstávají bez povšimnutí, ať už se jedná o jeho sochy Franze Kafky v Praze, Jošta Lucemburského v Brně či Dítěte z Marsu na Ještědu. Ve své tvorbě se často zamýšlí nad tématem zla, obrací se také k archetypům, mýtům a snům, odráží i rodinnou zkušenost s holokaustem. Malíř, sochař, grafik a sklář Róna, známý rovněž jako člen umělecké skupiny Tvrdohlaví a divadla Sklep, oslaví 27. dubna šedesátiny.

O výtvarníkovi se ví, že si dělá pořád "svoje" a ctí přitom dobré řemeslo. Patří mezi přední postmodernisty, i když jej někteří teoretici a umělci pokládají za staromilce, protože se opírá o nejtradičnější výrazové prostředky. Obraz je totiž v Rónově podání obrazem a socha není instalací, ale zůstává sochou. Jeho obrazy charakterizuje podle kritiků hutný a jakoby hřmotný rukopis plný zemitých barev, kterým autor diváky vtahuje do svérázně pojatého světa.

Jaroslav Róna je autorem pomníku Franze Kafky.Debatu vzbudila v poslední době Rónova socha Jošta, moravského markraběte a později i římského krále, odhalená v roce 2015 v Brně. Jezdecká skulptura, pojatá jako alegorie odvahy, má podle některých kritiků naddimenzované prvky a působí netradičně. Lidé ji připodobňují k Donu Quijotovi, jiní ji kvůli dlouhým nohám nazývají Žirafou. Sochu provázely kontroverze od počátku, soutěž se musela opakovat. Dnes je ale Jošt místem schůzek i cílem turistů.

"Rozhodl jsem se odklonit od samotné historické osobnosti markraběte Jošta a spíše posunout do ohniska mého zájmu téma středověkého velmože, s nímž je neoddělitelně spojen ideál rytíře a rytířství jako jeden ze základních pilířů kultury a moci středověké křesťanské Evropy, jejíž samozřejmou součástí byly země české i moravské," popsal svůj koncept Róna. Na osmimetrovém díle vážícím čtyři tuny pracoval výtvarník zhruba tři roky.

K další jeho známé plastice ve veřejném prostoru patří památník Franze Kafky v pražské Dušní ulici. "Původně jsem si myslel, že je to nemožné setkání s géniem, že se nedokážu té jemnosti ani dotknout," řekl Róna o vztahu ke svému oblíbenému spisovateli. Ale "jezdecká" socha inspirovaná Kafkovou povídkou, kdy subtilní spisovatel osedlává mohutnou bezhlavou postavu, zdařile vyjadřuje literátovo vnitřní rozpolcení, které na sebe v textech prozrazoval.

Róna je dále autorem Mytické lodi na nábřeží v Bratislavě, lampy Edison v Liberci, dvou odlitků Dítěte z Marsu v pražské Hadovce a na Ještědu, plastiky David a Goliáš na chebském Špalíčku nebo Sépie na nádvoří tamního hradu. Výtvarník se věnuje rovněž volné tvorbě, vytvořil i některá ocenění, například zlatou sošku Anděla se šalmají, ocenění za mimořádné počiny v hudební tvorbě. Socha Mýtická loď 2010 na nábřeží řeky Dunaj v Bratislavě.

Róna, narozený 27. dubna 1957 v Praze, označuje sebe a svou generaci za generaci "šedého podzámčí", která se vyvíjela v temných normalizačních letech. K výtvarničení tíhl už od dětství, na střední výtvarnou školu přišel ale oklikou, přes výuční list kožešníka. Posléze byl přijat i na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou (absolvoval v roce 1984) do ateliéru sklářského výtvarnictví k uznávanému Stanislavu Libenskému, kde oceňoval tamní liberální atmosféru.

Od roku 1986 se Róna zúčastňoval legendárních Konfrontací a o rok později stál u zrodu skupiny Tvrdohlaví, která ještě před listopadem 1989 překvapivě pronikla i do takzvané oficiální kultury. Výtvarník si odskočil rovněž k divadlu či filmu, podílel se například na výtvarném řešení filmu Amerika režiséra Vladimíra Michálka. V letech 2005 až 2012 Róna působil jako vedoucí pedagog v oboru sochařství na pražské Akademii výtvarných umění (AVU).

Spolu s dalšími výtvarníky, Františkem Skálou a Alešem Najbrtem, tvoří Róna vokálně-pantomimické uskupení Tros Sketos, jemuž není cizí smysl pro humor, absurditu a mystifikaci. S úspěchem účinkovali například ve znělce MFF v Karlových Varech v roce 2002.

V loňském roce měl Róna výstavu v Liberci, letos k jeho životnímu jubileu chystá přehlídku Galerie hlavního města Prahy.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šimánek Vít, Fiala Břetislav, Mášová Petra

Další čtení

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ