Umělec Gebauer se inspiroval uprchlickou krizí. Apeluje na Čechy

Kultura
28. 7. 2017 15:00
Z výstavy Kurta Gebauera Kde domov můj?
Z výstavy Kurta Gebauera Kde domov můj?

V Galerijní laboratoři v kapli sv. Jana Křtitele v pražském Slivenci momentálně probíhá výstava Kurta Gebauera s názvem Kde domov můj? Umělec stáhl fotografii uprchlíků z internetu, kterou nechal vytisknout a zvětšit na pět a půl metru. K instalaci přidal svůj vlastní text o uprchlících.

Gebauera pobuřuje, jakým způsobem se česká společnost staví k uprchlické krizi. "Jedná se tedy o aktuální akci, kdy jsem vybral jednu velmi dramatickou fotku s motivem uprchlíků, kterou jsem našel na internetu. Fotografii jsem nechal zvětšit na pět a půl metru a je vystavena za tou mříží. Je k tomu můj text na téma uprchlictví. Všichni jsme původně uprchlíci, všichni jsme někdy odněkud přišli. Je důležité připomínat i okupaci Československa z roku 1968, kdy mnozí moji kamarádi také utíkali do exilu. Uprchlíkem může být v určité situaci každý z nás. Povinností svobodné, demokratické a relativně blahobytné společnosti je přece lidem v nouzi, na útěku před válkou pomoci," řekl Gebauer pro časopis Interview.

"K charakterizování celkové atmosféry v českém kontextu je velkoplošná fotografie Vyhnání z ráje doplněna dílem Úsvit české hymny reagujícím na fakt propojování xenofobního nacionalismu s nejvyššími politickými kruhy, kdy jde o trefnou, typicky gebauerovskou reflexi současné 'mrazivé' atmosféry ve společnosti. Na 'uprchlické krizi' se jasně ukázalo, že ideály humanismu spočívající v prosté pomoci člověku na útěku jsou pro českou společnost něčím nesamozřejmým, cizím či přímo nesrozumitelným. Zdá se, že tyto defekty či vady na kráse společenského organismu mají hlubší příčiny ve smyslu zafixování určitého stereotypu, norem chování z doby před rokem 1989. Pro minulou dobu byla přeci také charakteristická či přímo žádoucí určitá lhostejnost a egoismus, neschopnost vnímat skutečnost v širších souvislostech. Jako by tedy od nepaměti bylo v Čechách všechno ztraceno, kdy skrze horizont událostí vítězně mává postavička gebauerovského trpaslíka coby nadčasová metafora malého českého člověka," uvedla k výstavě galerie v tiskové zprávě.

Na výstavu Kurta Gebauera se můžete přijít podívat do konce července. O víkendech a svátcích je galerie otevřena od 15.00 do 17.00. Nachází se v pražském Slivenci. Nejbližší zastávka je konečná autobusu 248. 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ