Umělec tajně vytvářel malby, které zachycují krutost IS

Kultura
4. 5. 2017 09:34
Irácký malíř Mustafá Táí se svými obrazy.
Irácký malíř Mustafá Táí se svými obrazy.

Když před třemi lety vtrhly do iráckého Hamám al-Alílu oddíly Islámského státu (IS), rozhodl se Mustafá Táí, že podá svědectví o krutém počínání radikálů. Začal tajně malovat to, co viděl. Vznikla z toho přehlídka hrůzy - pumových útoků, mrtvých dětí, stětí zběha IS na náměstí, scéna, na níž visí za nohy hlavou dolů pověšený policista, jehož později radikálové zastřelili.

"Spáchali (IS) nespočet zločinů a někdo je musel zaznamenat. Nebyli u toho novináři ani kamery," sdělil osmapadesátiletý muž ve svém domě v Hamám al-Alílu, který leží poblíž severoiráckého Mosulu.

Při probírce svých kreseb a maleb vybírá portrét dítěte bez nohou a s amputovanou rukou. "Měl hlad, tak prohledával odpadky, sbíral prázdné plechovky od coly, které prodával, a hledal také zbytky jídla," říká Táí. Při jedné takové pochůzce vybuchla nálož, kterou radikálové umístili u silnice, a dítěti utrhla ruku i nohy.

Ohledně rizika, které na sebe svým malováním vzal, přiznává, že s tím nedokázal přestat. "Je to návyk stejně jako pro jiné kouření," říká Táí.

Členové IS obsadili severozápadní Irák v roce 2014 a rozmístili své lidi i v Mosulu. Na území pak prosazovali svůj výklad islámského práva.

Malovat i v soukromí vlastního domu bylo riziko. Extremisté zakazují jakákoli nezávislá média i umělecké zpodobování lidských bytostí. Podle nich je to projev rouhačství. "Čekal jsem, že mne kdykoli zastřelí," přiznává Táí.

Asi po roce ho při kreslení překvapil soused a udal ho. Radikálové přišli v noci, prolomili vstupní bránu a přelezli zeď kolem domu. Našli obraz, na němž byla zachycena žena a výbuch auta. Bomba v něm uložená zabila ženina manžela, který byl voják a sloužil u irácké armády. Šlo o vraždu.

Malovat i v soukromí vlastního domu bylo riziko. Extremisté zakazují jakákoli nezávislá média i umělecké zpodobování lidských bytostí.

Radikálové sebrali Táího plátna i štětce a odnesli je, aby je spálili. Předvedli ho před policii dohlížející na dodržování morálky a tam byl odsouzen k 30 ranám bičem.

"Po 15 ranách jsem začal křičet, nedokázal jsem vydržet dalších patnáct," sdělil Táí. Zavřeli ho na 15 dní do cely a měsíc po svém propuštění nedokázal kreslit ani malovat.

"Nemohl jsem jíst ani kreslit. Měl jsem strach," říká muž. Nakonec s tím ale začal znovu. Vznikaly kresby a obrazy dokumentující život za vlády extremistů. Táí je schovával v přítelově autě. Toho, že ho znovu odhalí, se mohl přestat bát, až když koncem loňského roku jeho město osvobodila armáda.

Ohledně rizika, které na sebe svým malováním vzal, přiznává, že s tím nedokázal přestat. "Je to návyk stejně jako pro jiné kouření," říká Táí.

Autor: ČTK , APFoto: , Bram Janssen

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ