Ojedinělou sbírku snímků života na Šumavě na počátku minulého století z archivu českokrumlovského Fotoateliéru Seidel si mohou lidé nově prohlédnout také na internetu. Databanka, která je evropským unikátem, zatím nabízí na tři tisíce ze 140 tisíc dochovaných fotografií.
Převedení všech záběrů z fotografických desek do digitální podoby potrvá následující tři roky. "Výsledkem by měla být fotobanka unikátního rozsahu, která bude především obsahovat zdigitalizované dílo a archiválie z ateliéru Seidel," vysvětlil ředitel Českokrumlovského rozvojového fondu Miroslav Reitinger. Fond získal na digitalizaci fotografických materiálů grant 770 tisíc eur (20,56 milionu Kč).
Fotoateliér Seidl |
Unikátní fotoateliér Josefa Seidla a jeho syna Františka je výjimečný tím, že se v něm zachovalo jak mnoho původního technického vybavení, tak dílo obrovského rozsahu, které tam vzniklo. Odkaz Seidlových, kteří zaznamenávali přírodu, krajinu i běžný život od konce 19. do poloviny 20. století, čítá téměř 140 tisíc skleněných desek i celuloidových negativů s podrobnou dokumentací. Dochovala se velká malovaná plátna sloužící jako pozadí, fotoaparáty a dobový nábytek včetně židliček, na něž usedali fotografovaní. Ateliér s prosklenou střechou je navíc magickým místem i díky své architektuře. |
Na vytvoření databanky spolupracuje fond také s Šumavským muzeem v Pasově. "Mám k tomu rodinný i muzeální vztah. Ve Fotoateliéru Seidel byla v roce 1916 fotografována moje matka a v roce 1945 jsem tam byl fotografován sám," řekl Manfred Franghofer z pasovského muzea. Zdůraznil, že největší část klientely ateliéru tvořili Němci a projekt je nyní dodatečnou šanci pro získání důvěry mezi oběma národy.
Foto: seidel.ckrumlov.cz