Akce Dreaming
Unikátní audiovizuální show oživila Vltavu
11.09.2015 13:30
Více než 25 tisíc diváků, výpravná multimediální scéna uprostřed Vltavy, kterou rozzářily více než 20 metrů vysoké holografické projekční obrazy, vodní stěny, lasery, videomapping, ohňostroje, akrobaté, obří loutky, operní diva Michaela Gemrotová a mnoho dalšího. To vše přinesla premiéra multimediální show "Dreaming", která proběhla začátkem září v Českých Budějovicích jako vyvrcholení 4. ročníku audiovizuálního festivalu na vodě Vltava žije.
Jelikož jihočeská metropole letos slaví 750 let, výraznou tematickou součástí show byla také pocta městu prostřednictvím moderních audiovizuálních technologií. Kromě toho v koncertní části programu zazpívali svému rodnému městu slavní rodáci v čele s Martou Kubišovou a Pavlem Šporclem.
Přípravy letošního ročníku byly velmi náročné, oba dny hlavních zkoušek propršelo, kolabovala namočená technika a dalo se jen velmi omezeně zkoušet. Některé scénické prvky tak bylo možné nazkoušet až v den akce, kdy se na nebe vrátilo sluníčko, které už vydrželo po celý den. V průběhu pátečního odpoledne a večera pak zaplnilo břehy řeky Vltavy v centru hlavní metropole Jižních Čech více než 25 tisíc diváků.
"Letošní Vltava byla od nás dárkem pro město. Pozvali jsme Pavla Šporcla, Martu Kubišovou i domácí kapelu HE Band, připravili novou show a část věnovali Budějovicím. Ani letos nechybělo setkání dětských domovů. Díky Nadaci ČEZ se nám také podařilo získat téměř 106 tisíc korun," řekl Igor Mahal, manažer komunikace pořádající Art4promotion.
"Dreaming" je téměř hodinová show na téma snění, kterou jsme rozdělili do čtyř částí. Dominantním prvkem výpravné scény byl šestimetrový model obličeje, který přenášel diváky mezi jednotlivými sny. První část show byla věnována 750. výročí města České Budějovice, kdy se obří obličej ve středu scény proměňoval ve slavné osobnosti spojené s jihočeskou metropolí, jako byl král Přemysl Otakar II., zakladatel města Hirzo, světoznámá operní pěvkyně Ema Destinnová, průmyslník Joseph Hardtmuta, loďmistr Vojtěch Lanna a další.
Poté se uprostřed scény vynořila maketa dominanty Českých Budějovic - Černá věž, na jejímž vrcholu s ní vystoupala do výšky operní diva Michaela Gemrotová s písní věnovanou městu a na velkoplošné scéně za ní se vykreslovaly památky a dominanty města. Následná pohádková znělka zavedla diváky do prvního romantického snu, kdy přišlo dechberoucí akrobatické vystoupení ve více než 20 metrové výšce. Sen pokračoval létáním v oblacích, nad vodou létaly holografické vzducholodě, velryby, delfíni, planety a další snové motivy.
Ve třetí části show se v rámci strašidelného snu ponořila zaplněná plocha náplavky do rudých barev a nad diváky rozprostřel křídla obrovský bílý pták, mezi diváky se vynořily obří živé loutky, čtyřmetrový kostlivec, ptáci či upíří baletky na plošinách. "Atmosféra se změnila v noční můru. Vše ale dobře dopadlo a ze strašidelného snu se diváci přesunuli do dynamické moderní budoucnosti a sci-fi představ, které doprovázeli živé akrobatické vystoupení ve věžích i létání na vodě. Snění ukončil budík, jehož rafička ukazovala 21.55 přesně jako rafičky přihlížejících diváků. Následoval závěrečný ohňostroj," popsal tuto část show dramaturg a režisér Rudolf Střítecký.
Show, jak již název předznamenává, byla připravena v angličtině, nicméně pro její pochopení není potřeba jazyk žádný. Hlavní roli hraje hudba a scénické obrazy. Část show, která představuje noční můru, byla podle některých reakcí návštěvníků moc strašidelná. "Ač to někteří mysleli kriticky, to, že strašidelná část byla strašidelná, je pro nás vlastně pochvalou. Kdyby nebyla, byla by špatně udělaná," doplnil ještě Střítecký. Jak moc strašidelná či romantická show opravdu byla, se můžete podívat na přiložených fotografiích a odkazu na video sestřih.
4. ročník festivalu Vltava žije nabídl také bohatý hudebně zábavný program se spoustou atrakcí a soutěží, velkou autodráhou, klauniádou s klaunem Hugem atd. Pro relaxaci a načerpání energie měli návštěvníci k dispozici ČEZ Energy zónu. Kdo si chtěl zasportovat, mohl usednout na speciální oranžové kolo, na kterém mohl vlastním fyzickým úsilím přispět na dobrou věc. Díky tomuto charitativnímu projektu Nadace ČEZ se podařilo získat na podporu dvou vybraných jihočeských subjektů částku téměř 106 tisíc korun. Součástí festivalu bylo také 4. Setkání jihočeských dětských domovů a pěstounských rodin, na které dorazila více než stovky dětiček z celých Jižních Čech.
V rámci festivalu a jako součást oslav 750 let výročí Českých Budějovic proběhlo koncertní pásmo Rodáci rodákům. Diváci si mohli nejprve vychutnat koncert domácí skupiny HE Band, poté vystoupení houslového virtuosa Pavla Šporcla v doprovodu Gipsy Way Ensemble. Vyvrcholením tohoto pásma bylo vystoupení rodačky Marta Kubišová.
O tom, že si tento mladý netradiční festival získává čím dál větší pozornost, svědčí i mezinárodní ocenění ILDA ARTISTIC AWARDS, které si pořadatelé přivezli z Las Vegas, již za druhý ročník, kdy uvedli multimediální show Živly a získali za ni ocenění v konkurenci 160 produkcí z celého světa. V letošním roce pak byl festival oceněn cenou CZECH EVENT AWARDS v kategorii festivaly.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.