Unikátní výstava v podbazénové hale: kresby, hudba a verše básníků

Kultura
27. 1. 2017 14:03
Multimediální výstava s názvem Nespatříte hada.
Multimediální výstava s názvem Nespatříte hada.

Výtvarná díla, básně i hudba jsou na nové multimediální výstavě Oblastní galerie Liberec. Pojítkem je tvorba Josefa Čapka s dětskou tematikou, jež inspirovala další umělce. Podobně koncipovaná výstava v galerii dosud nebyla, řekla kurátorka výstavy Markéta Kroupová.

Multimediální výstava s názvem Nespatříte hada.Na výstavě nazvané Nespatříte hada jsou pastely a tužkové kresby Josefa Čapka, verše básníků Františka Hrubína a Jana Skácela a zkomponovaný hudební cyklus skladatele Miloslava Kabeláče. "Liberecká výstava je unikátní v tom, že tato výtvarná, básnická a hudební díla propojuje do jednoho uměleckého celku," uvedla Kroupová. Výstavu doplňují obrázky současných dětí, které se těmito autory inspirovaly.

Ojedinělý je i způsob instalace výstavy, kterou v podbazénové hale galerie vytvořil Pavel Sterec. Panely s kresbami a verši tam jsou rozmístěné do půlkruhu a z reproduktorů se ozývá Kabeláčova hudba a verše básníků. "Celá instalace evokuje orchestřiště a v centru, kde by byl dirigent, tak je dětská židlička. Protože celá tvorba všech těch pánů směřovala k dítěti," uvedl Sterec.

Dílo Josefa Čapka na multimediální výstavě v Liberci.Čapek své pastely a tužkové kresby s dětskou tematikou poprvé veřejně představil na zvláštní výstavě v roce 1935. Hrubín se jimi inspiroval po druhé světové válce, na jejímž konci Čapek zemřel v koncentračním táboře. Hrubínova sbírka Modré nebe vyšla v roce 1948. Básně i kresby následně zaujaly Kabeláče. Skladatel zkomponoval v roce 1950 cyklus dětských sborů Modré nebe s podtitulem Knížka dětských zpívánek podle Čapkových obrázků na slova Hrubínovy sbírky. Skácelova sbírka Kam odešly laně vyšla v roce 1985. Jedna jeho báseň se stala inspirací pro název výstavy.

Galerie má ve své expozici jeden z Čapkových obrazů, výstavu mu ale uspořádala pouze v roce 1980. Autory současné jsou Pavla Machalíková a Tomáš Winter z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR. Původní Kabeláčova skladba se nedochovala, v galerii zní v nastudování dětského pěveckého sboru Radost Praha. Na výstavě je také slyšet recitační pásmo Hrubínových a Skácelových veršů v podání Dismanova rozhlasového dětského souboru.

Výstava potrvá do 30. dubna a její součástí budou komentované prohlídky, koncert dětských sborů i program pro školy a dětské skupiny. Patří k ní i publikace, jež se zabývá nejen analýzou vystavených děl, ale pojednává i o tom, jak dětský svět inspiroval další umělce v 19. a 20. století.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Petrášek Radek

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ