V paláci Kinských se představí grafika s rudolfinskou tématikou

Kultura
18. 12. 2012 13:44
Palác Kinských na Staroměstském náměstí.
Palác Kinských na Staroměstském náměstí.

Výstavu grafických děl, která se vážou k císaři Rudolfu II. a jeho dvoru, připravila Národní galerie v Praze. Přehlídka nazvaná Rudolf II. a mistři grafického umění od středy představí v paláci Kinských grafické listy a knihy od nejvýznamnějších autorů takzvaného rudolfinského okruhu. NG výstavku připravila k letošnímu 400. výročí Rudolfovy smrti - to připadlo na 20. ledna.

Ve druhé polovině 16. století dosáhla grafika díky zdokonaleným technikám mědirytu a leptu a díky několika významným umělcům skutečného vrcholu, připomínají kurátorky výstavy Alena Volrábová a Blanka Kubíková. Do výstavy vybraly práce autorů, mezi nimiž jsou třeba Hendrick Goltzius, Aegidius Sadeler, Lucas Kilian a další, kteří mnohdy tvořili podle předloh tehdejších nejvýznamnějších umělců, jako byli Hans von Aachen, Bartolomeus Spranger, Roeland Savery či Adrian de Vries.

Císař Rudolf II.Většina děl je ze sbírek Národní galerie, doplněna několika zápůjčkami z Národní knihovny a ze soukromé sbírky. Grafická sbírka NG má sídlo v paláci Kinských od roku 1949, v  současnosti obsahuje na 320 tisíc listů od středověku až po současnost, kvalitou a množstvím se řadí mezi přední grafické kabinety v Evropě.

Těžištěm staré sbírky jsou soubory německých, nizozemských, francouzských a italských rytců 16. až 18. století, včetně děl Albrechta Dürera nebo Rembrandta. Výjimečná je téměř úplná sbírka leptů Václava Hollara, již tvoří kolem kolem 3000 listů. Významně je zastoupena i francouzská grafika 19. a první třetiny 20. století.

Vrchol české moderní grafiky tvoří díla z období secese a symbolismu, z období kubismu a expresionismu a početná je i tvorba členů Spolku českých umělců grafiků Hollar nebo tvorba 40. a 50. let. Sbírka se věnuje také současné grafické produkci.

Autor: ČTK Foto: Jan Zatorsky

Další čtení

Slavný spisovatel Dan Brown při představování své knihy ve Frankfurtu. Tentokrát tato pocta čeká Prahu, kde se děj nové knihy odehrává

Profesor Langdon ožije v Praze. Brown přijede osobně představit nový román

Kultura
15. 7. 2025
Sčítači ve slavnostních uniformách udržují starobylou tradici Swan Upping, ročního sčítání populace labutí hnízdících na řece Temži v Londýně. Okroužkované labutě pak vracejí zpět do řeky.

Na Temži začala velká sláva: Sčítání labutí, uniformy, lodě, kroužkování

Kultura
Aktualizováno: 15. 7. 2025 10:43
Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ