V soutěži mladého designu vyhrála dětská natahovací autíčka

Kultura
2. 12. 2015 21:11
Jeden z exponátů výstavy, vítězný návrh natahovacího autíčka.
Jeden z exponátů výstavy, vítězný návrh natahovacího autíčka.

Národní cenu za studentský design za rok 2015 dostal Tomáš Rejmon z fakulty umění a designu ústecké univerzity. V tradiční soutěži pro mladé designové tvůrce soutěžil s novým řešením natahovacích autíček, klasické dětské hračky. Jeho Závoďáci mají pružinu, jinak běžně skrytou uvnitř, zvenčí, a ta určuje i tvar autíčka. V juniorské kategorii získala nejvyšší ocenění studentka vyšší odborné školy Liliana Phamová za oděv navržený pro japonskou korunní princeznu Masako.

Oceněné práce si lze do konce prosince prohlédnout v Nadaci pro rozvoj architektury a stavitelství na Václavském náměstí.

Soutěž s tradicí od počátku 90. let se loni rozdělila na dvě části - na oblast vizuální komunikace a produktového designu. Letošní ročník patřil produktovému designu.Přihlásilo se 260 autorů s 227 pracemi z vysokých, vyšších a středních škol. Vedle dvou hlavních cen bylo čtyřikrát uděleno ocenění Excelentní studentský design a 15 cen Dobrý studentský design.

Tomáš Rejmon ukazuje další svůj návrh natahovacího autíčka.Rejmonova vítězná autíčka podle poroty svým jednoduchým řešením převrací zavedené koncepty natahovacích autíček, kdy je pružinový pohon ukryt uvnitř konstrukce. V tomto případě je pružina součástí vnějšku a umožňuje tak pochopit, jak věc funguje. Současně pružina určuje i celý tvar autíčka. "Hračka je stylizovaná, přesto názorná a hravá. Rozvíjí nejen poznání mechanického principu, ale i motorické schopnosti dětí," konstatovali porotci.

Phamová studuje na Vyšší odborné škole oděvního návrhářství a Střední průmyslové škola oděvní v Praze. "Oděv Masako vyjadřuje silný emoční náboj útlaku, který autorka oděvu vtiskla inspirovaná osudem vzdělané japonské princezny Masako," říkají porotci.

Liliana Phamová s oděvem, který navrhla pro japonskou korunní princeznu Masako.Masako se v roce 1993 provdala za korunního prince Naruhita, čímž ukončila svou diplomatickou kariéru. Velmi málo se objevuje na veřejnosti a léta se spekuluje o jejím neutěšeném psychickém stavu. "Použitý materiál a kvalita zpracování vystihují a podporují příběh princezny, její vnitřní pocit spoutanosti a nesvobody. Autorce se podařilo vytvořit z oděvu téměř sochařské dílo," dodává porota.

Cenu za excelentní design mají mimo jiné Zlatomíra Cirhanová z ČVUT za hmatovou pomůcku na bázi vibrace pro děti s kombinovaným postižením sluchu a zraku a Zdeňka Fusková ze zlínské univerzity za objekt, jenž je zároveň vázou i urnou.

Poté, co vláda v roce 2007 zrušila Design centrum ČR, soutěž studentského designu pořádá Design Cabinet CZ jako Národní cenu za studentský design.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Doležal Michal

Další čtení

V Praze dnes začíná třídenní multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ