Ve vídeňském muzeu mapují osudy umělců z Terezína

Kultura
7. 11. 2018 14:12
Malá pevnost Terezín.
Malá pevnost Terezín.

Ve vídeňském Národopisném muzeu (Volkskundemuseum) je do 16. prosince k vidění výstava mapující osudy 27 umělců, kteří byli během druhé světové války vězněni v koncentračním táboře v Terezíně. Kurátoři shromáždili díla, která vznikla během internace autorů a jež se snaží život v táboře představit jejich očima. Čtyři desítky děl zapůjčil do Vídně Památník v Terezíně a některá z nich opustila Česko vůbec poprvé, napsala agentura APA.

"Nacisté z nás chtěli udělat podlidi. Ale my jsme zůstali takoví, jací jsme byli," citovala APA Fredericka Ternu, jednoho z přeživších vězňů a umělců představených na výstavě. "Výchozím bodem pro nás byli lidé, kteří se dostali do Terezína z Vídně a z Rakouska, ty jsme později doplnili o lidi z Československa," uvedla při úterním zahájení výstavy kurátorka Rosemarie Burgstallerová.

Autoři výstavy se snažili konfrontovat oficiální díla, která vznikla během práce vězňů v povolených táborových dílnách, s jejich osobními výtvory, které vznikaly v utajení a bez ohledu na nacistickou propagandu.

Ghettu v Terezíně velela nacistická "komandantura", která předávala příkazy Židovské radě starších, jež se starala o vnitřní chod tábora. Přes těžkosti se radě podařilo alespoň částečně zorganizovat zdravotní a sociální péči, vyučování či bohoslužby. Kulturní činnost v ghettu, zčásti tajná, dodnes představuje fenomén, který nemá obdoby. Možnost "samosprávy", jakož i fakt, že Terezín nebyl vyhlazovacím táborem, však nacisté využili zvláště koncem války k nechvalně známé propagandě.

Expozice nazvaná Srdce těžké jako olovo podle verše básnířky Ilse Weberové, která byla v Terezíně vězněna a jež zemřela v roce 1944 v Osvětimi, potrvá do poloviny prosince.

Celkem terezínským ghettem prošlo asi 155 tisíc mužů, žen a dětí, z toho asi 75 tisíc z Čech a Moravy, na 40 tisíc z Německa, 15 tisíc z Rakouska a další ze Slovenska, Maďarska, Nizozemska, Dánska a dalších zemí. Transporty odešlo více než 87 tisíc lidí, kteří poté skončili ve vyhlazovacích táborech.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Hájek Ondřej

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ