Ve Vlašském dvoře je výstava <span>Vojtěcha Preissiga</span>

Kultura
19. 4. 2008 09:30
Z vystavovaných děl Vojtěcha Preissiga. Modráček, 1900
Z vystavovaných děl Vojtěcha Preissiga. Modráček, 1900

Z vystavovaných děl Vojtěcha Preissiga. Modráček, 1900Kutnohorská Galerie Felixe Jeneweina otevřela ve své galerii ve Vlašském dvoře výstavu volné a užité grafiky Vojtěcha Preissiga (1873 až 1944). Přes 40 dřevorytů, tisků, kreseb a leptů pochází ze sbírek Památníku národního písemnictví v Praze, Východočeské galerie v Pardubicích a soukromých sběratelů.

"Když v roce 2004 Národní galerie v Praze uspořádala soubornou výstavu Vojtěcha Preissiga, byl to jen malý příspěvek k tomu, aby veřejnost u nás poznala význam jeho osobnosti," uvedl ředitel kutnohorské galerie Aleš Rezler. Podle Rezlera je kutnohorská výstava skromnější, ale důstojnou prezentací Preissigova díla.

Sedm havranů, 1903Preissig se narodil 31. července 1873 ve Světci u Teplic. Studoval reálné gymnázium a na uměleckoprůmyslové škole navštěvoval kurs učitelského kreslení a později ateliér dekorativní architektury. Na popud Luďka Marolda, s nímž se seznámil v roce 1897, se po ukončení studia vydal přes Vídeň a Mnichov do Paříže. Tam krátce spolupracoval s Alfonsem Muchou a zároveň studoval grafické techniky v soukromých ateliérech.

Po návratu do Prahy v roce 1903 pracoval v České slévárně písma, později si otevřel vlastní grafický ateliér. Ilustroval řadu knih, mimo jiné Karafiátovy Broučky a Bezručovy Slezské písně, napsal grafickou příručku Barevný lept a barevná rytina. V roce 1906 vydává svůj neznámější grafický cyklus Coloured Etchings (Barevné lepty).

Pro tu naši republiku vytrváme až do konce (New York), (1914-1918).Odbojář za obou světových válek

Kvůli finančním problémům s podnikáním skončil a v roce 1910 odjel do Ameriky, kde pracoval jako reklamní grafik, věnoval se typografii a působil jako umělecký pedagog na několika školách. Začal vytvářet abstraktní kompozice, experimentoval s asamblážemi - kolážemi z běžných předmětů a věnoval se experimentální grafice.

Preissig se aktivně zapojil i do domácího odboje během obou světových válek. Vytvořil množství propagačních letáků a náborových plakátů. Skončil v nacistickém koncentračním táboře Dachau, kde 11. června 1944 jako jedenasedmdesátiletý zemřel. Jeho vlasteneckou tvorbu představí v září a říjnu výstava v Clam-Galassově paláci v Praze.

Foto: Galerie Felixe Jeneweina

Autor: ČTK

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ