Ve vysokoškolské jídelně objevili sochu v hodnotě milionů

Kultura
20. 10. 2015 17:00
Lidé, kteří hledají v Plzni umělecká díla, našli sochu od Malicha.
Lidé, kteří hledají v Plzni umělecká díla, našli sochu od Malicha.

Dílo od uznávaného sochaře Karla Malicha objevili letos v bývalé vysokoškolské jídelně v Plzni lidé, kteří se věnují mapování drobných památek a uměleckých děl ve veřejném prostoru Plzně. V projektu Křížky a vetřelci hledají křížky, kapličky, boží muka, pomníky, pamětní desky, sochy i umění z období komunistického režimu a jiná umělecká díla.

Umělecká hodnota Malichovy pozapomenuté plastiky, zřejmě z přelomu 70. a 80. let 20. století, může být šest až osm milionů korun, řekl Aleš Hejna z Křížků a vetřelců.

Plastiku o rozměrech zhruba dva 3,5 krát 1,5 metru našel v areálu kolejí další člen projektu Daniel Jahn. "Dílo Karla Malicha jsme našli už na jaře, ale nebyli jsme si zcela jistí, že to je on," řekl Hejna. Kontaktovali tak místní fakultu designu a umění a ta zas galeristu, který potvrdil, že dílo je opravdu od Malicha. Sochaři, jehož díla mají nyní až milionové hodnoty, bylo v neděli 91 let. Sám se ale prý na plzeňskou plastiku nepamatuje.

Že je někde v Plzni Malichovo dílo, věděli hledači umění už delší dobu. Loni získali na svůj projekt grant a část ho využili na rešerše starých Architektonických ročenek. Před rokem 1989 vycházely každý rok a byla v nich vždy uvedena díla vzniklá v daném roce v celé republice. "Ale ten údaj v té ročence byl hrozně neurčitý, bylo tam vysokoškolské jídelny, hledali jsme na různých místech, ale nemohli jsme to najít," řekl Hejna. Až jeho kolega Jahn se vyptával na vrátnici, správce a dobral se nakonec až k místnosti, kde dřív jídelna byla. Prostory jsou teď pronajaté.

"V té kanceláři to dílo pořád visí. Oni ho používali i na věšení kabátů, bylo zastavěné skříněmi, koukají z toho jen obrysy, ale dochovalo se to," řekl Hejna. Nástěnná plastika sestává z velké modré desky, na které jsou plasticky pokroucené různě barevné dráty a obláčky. "Je to totálně něco jiného, rozdílná věc, než se dá kdekoli jinde v Plzni najít," míní Hejna.

Projekt Křížky a vetřelci je součástí dalšího projektu Pěstuj prostor, který je zahrnutý do akcí a aktivit Plzně - Evropského hlavního města kultury 2015. "Malich je to největší, co se nám povedlo najít," připustil Hejna. Loni vydaná bilanční mapa podle něj zahrnovala kolem 150 normalizačních děl nalezených zejména ve veřejném prostru Plzně, dalších drobných sakrálních děl jsou stovky. Nyní připravované druhé vydání bude obsahovat už víc než 300 normalizačních děl. Další se stále daří nacházet. Ani ne už tak venku, ale v interiérech veřejných budov. Podle Hejny dříve existovalo nařízení, na jehož základě museli investoři asi čtyři procenta z nákladů na veřejné stavby vyčlenit na umění. Podrobnosti o projektu i seznam objevených děl je na www.krizkyavetrelci.plzne.cz.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ