Vídeňská meziválečná architektura je ve Vídni i v Praze
29.07.2010 13:30 Původní zpráva
Vídeňská architektonická díla z let 1919 až 1939, která natrvalo zformovala podobu rakouské metropole, přiblíží výstava fotografií Waltera Zedniceka v Rakouském kulturním fóru v Praze. Výstava potrvá od 5. srpna do 30. září 2010.
Fotografie architektury obytných staveb, mateřských škol, pracovních úřadů a lázní Waltera Zedniceka působivě ozřejmují bohatství architektonických forem a stavebních typologií v rámci komunální architektury ve Vídni a zároveň vybízejí k úvahám nejen o těchto mezinárodně uznávaných architektonických dílech, ale i architektuře dneška.
Pozoruhodné úspěchy v komunální i sídlištní architektuře byly dosaženy díky unikátním pracím proslulých vídeňských architektů, mezi kterými září Adolf Loos. Jemu po boku jsou například Josef Frank, Margarete Lihotzky a Franz Schuster. Originální stavební realizace této epochy je možné sledovat po celé Vídni dodnes.
Právě rakouské hlavní město, vedle Frankfurtu nad Mohanem, Berlína, Amsterdamu a Moskvy, v oblasti evropských sociálních obytných staveb vedlo. Na rozdíl od jiných metropolí nebyly ve Vídni zakládány zcela nové městské části, ale důmyslným zastavěním proluk a slučováním nezastavěných ploch vznikla řada obytných domů, které se svým vnějším vzhledem, a pokud to bylo možné i dvory plnými zeleně markantně odlišovaly od okolních staveb.
Známé jsou například komplexy staveb Jakob-Reumann-Hof, Karl-Seitz-Hof a Ferdinand-Lassalle-Hof nebo pozdější méně dekorativní rozvolněné superbloky George-Washington-Hof, Karl-Marx-Hof a Engelsplatz-Hof. Ten, kdo zatím neplánuje udělat si výlet do Vídně, může zavítat alespoň do budovy Rakouského kulturního fóra v Praze, kde progresivní architekturu první poloviny minulého století bude mít celé následující dva měsíce jako na dlani.
Foto: RKF
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.