Vítěz Knížákovy ceny si pro šek nepřišel
03.12.2009 20:01 Původní zpráva
Třetí ročník Ceny NG 333, která je spojená s peněžní prémií 333 tisíc korun, vyhrál absolvent sochařského ateliéru Vysoké školy uměleckoprůmyslové (VŠUP) Petr Bařinka. Porota ho vybrala z celkem 129 zúčastněných. Jenže vítěz si cenu nepřevzal.
Cena NG 333 pro mladé umělce do 33 let se uděluje už třetím rokem. Obecně je vnímána jako trucpodnik generálního ředitele Národní galerie Milana Knížáka, kterým se chce vyhranit proti konkurenční Ceně Jindřicha Chalupeckého. Ta naproti tomu letos oslavila už dvacetiletí a mezi její laureáty patří výkvět českého současného umění.
Jak to bude s cenou NG 333 to se teprve uvidí. Zatím je příliš spojena se jménem Milana Knížáka, který obvykle není ani členem poroty, a to jí minimálně na české výtvarné scéně moc nepomáhá, i když je jasné, že téměř každá cena, která podporuje mladé umělce má svou cenu.
NG 333 je federální, určená je pro Čechy a Slováky od 15 do 33 let. Umělci se do ní mohou přihlašovat na základě svého portfolia a konkrétního díla nebo tematického souboru prací libovolného žánru či média volného výtvarného umění prokazatelně vytvořeného za poslední tři roky. Letos byl tedy hraničním rok 2007. Z nich pak opět federální česko-slovenská porota, jejímž předsedou je ředitel Sbírky moderního a současného umění Národní galerie Tomáš Vlček, vybírá finalisty. V tomto roce podle bylo údajů poskytnutých Národní galerií zainteresovaných výtvarníků více než sto. Do závěrečného kola jich v polovině září postoupilo jedenáct: Petr Bařinka, Martina Chloupa, Jakub Janovský, Martina Pešková, Denisa Krausová, Juraj Kollár, Karel Kunc, Michaela Maupicová, Martin Sedlák, Petr Stibral a Vladimír Véla.
Vítězem se stal třicetiletý absolvent sochařského atelieru Kurta Gebauera na VŠUP Petr Bařinka. V okamžik vyhlášení nebyl v přítomen a symbolický šek na 333 000 korun tak přijal předseda poroty Vlček. Ten zároveň Bařinkovo dílo ohodnotil jako vtipné a vizuálně atraktivní. Ocenil "působivé přesahy a propojení různých médií". Petr Bařinka vystavil dva objekty a velkoformátovou malbu akrylem pod souhrnným názvem The End.
Je typické, že mezi finalisty jsou už tradičně početně relativně dost zastoupení frekventanti Knížákova intermediálního ateliéru na Výtvarné akademii i to, že ve srovnání s Cenou Chalupeckého je tu mnohem větší počet ne úplně známých jmen. Na druhou stranu je tu jednoznačně víc lidí, kteří se vyjadřují prostřednictvím tradičních disciplin, jako například malbou a nejde jen o samé konceptualisty, což je problém, který se v souvislosti s cenou Chalupeckého táhne už pěkně dlouho.
První ročník vyhrála skupina Ztohoven se svým televizním výbuchem nazvaným Mediální realita. Do soutěže ji přihlásil kurátor UPM Jan Mlčoch a cenu za ni ve Veletržním paláci přebíral právník. Přijetí ceny mediálních interventů z rukou kritizovaného ředitele navíc v souvislosti s cenou otevřeně spojenou se jménem energetického gigantu ĆEZ vyvolalo v roce 2007 rozladění. Členům skupiny samotná schizofrenní situace, kdy jim státní instituce udělila cenu za totéž, za co je jiná státní instituce soudila, ale asi pomohla. Jejich čin byl oficiálně respektován jako umělecké dílo a záznam se stal součástí sbírky NG a z vyhraných peněz mohli navíc zaplatit právníky. Vítězem 2. ročníku se stal mladý umělec ze Slovenska Marek Kvetán, který si porotu získal svým objektem Koberec.
Jako dokument bude k soutěži vydána publikace prezentující díla všech vybraných finalistů. Oproti minulým ročníkům připravila Národní galerie jednu novinku - komorní výstavu nazvanou Salon odmítnutých. Tam budou prezentovány přihlášené práce, které se do finále nedostaly, ale porotu přesto zaujaly natolik, že se je rozhodla představit veřejnosti.
Foto: Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.