Grafické práce Vojtěcha Preissiga (1873 až 1944), jimiž se autor připojil k boji za svobodu svého národa, si mohou prohlížet návštěvníci výstavy v Clam-Gallasově paláci. Jádro výstavy tvoří náborové legionářské plakáty, které jsou podle pořadatelů pro své umělecké kvality, působivost a kultivovaný výraz výjimečné i ve světovém kontextu.
Vojtěch Preissig vystudoval pražskou Uměleckoprůmyslovou školu, v roce 1898 odjel do Paříže, aby spolupracoval s Alfonsem Muchou a studoval grafické techniky v soukromých ateliérech. V roce 1903 se vrátil zpět do Prahy a začal pracovat v České slévárně písma. Od roku 1905 měl vlastní grafický ateliér.
Kvůli finančním problémům odjel v roce 1910 do USA, kde vyučoval na vysokých školách a byl reklamním grafikem. Zabýval se typografií a vytvářel abstraktní kompozice, které se spíše blíží pozdějšímu op-artu než tehdejší geometrické abstrakci.
Za první světové války působil Preissig v protirakouském odboji a tvořil náborové plakáty pro československé legie. Během nacistické okupace byl členem odbojové skupiny, vydával ilegální časopis V boj. V roce 1940 byl zatčen gestapem a později odvezen do koncentračního tábora Dachau, kde po třech letech zahynul.
Výstava v Clam-Gallasově paláci nazvaná Vojtěch Preissig - Pro republiku! zahrnuje více než sto děl - plakátů, brožur, letáků, grafických listů, návrhů a štočků z období prvního i druhého odboje. Návštěvníci uvidí i návrhy na československou vlajku a další exponáty.
Výstava potrvá do 2. listopadu, přístupná bude i během státního svátku 28. října.
Foto: UPM