Východočeské muzeum představí přední české skláře nejen jako autory skleněných plastik, ale i malířských děl. Výstava ukáže třicítku obrazů otce a syna, Bohumila Eliáše staršího a Bohumila Eliáše mladšího. Informoval o tom kurátor Ivo Křen. Muzeum má stálou expozici skla, kterou doplňuje o další výtvarná díla.
"Téměř na třiceti obrazech, často velmi rozměrných, lze sledovat zrání malířského výrazu obou autorů, srovnávat jeho odlišné směřování i prvky vzájemného ovlivnění. Výstava se pro veřejnost otevírá v pátek 1. června," řekl Křen.
Bohumil Eliáš starší žil v letech 1937 až 2005. Na české scéně ateliérového skla 20. století byl jednou z nejvýraznějších postav. Vedle tvorby ze skla se paralelně věnoval i malování. Řada Eliášových obrazů vypráví příběhy od banálních epizod po situace s podobenstvími.
"Jeho malba prošla několika proměnami od vlivů impresionismu a surrealismu až po osobitý malířský výraz, který se vyznačoval nevázanou expresivní barevností," uvedl Křen.
Osmatřicetiletý Bohumil Eliáš mladší se rovněž věnuje sklu, zvolil však nejprve studium figurálního sochařství. Dělá plastiky z taveného skla, bronzu i jiných materiálů, zároveň maluje. Jeho obrazy jsou hra s kompozicí, zobrazují torza skutečných věcí, barevnost je redukovaná.
"Navazuje na charakter velkorysého tvůrčího rozmachu svého otce. Volí však jinou cestu, oproštěnou od složitosti prolínajících se plánů a především zbavenou dějovosti příběhů," řekl Křen.
Výstava nazvaná Eliáš & Eliáš ml., obrazy sklářských výtvarníků potrvá do 27. ledna příštího roku. Návštěvníci ji najdou v druhém patře pardubického zámku.