Výstava fotek připomínající Wintonův odkaz je k vidění v USA

Kultura
27. 4. 2017 09:15
Výstava fotografií a dokumentů, které mapují příběhy dětí zachráněných od smrti v koncentračních táborech o druhé světové válce Nicholasem Wintonem, se přemístila do Spojených států.
Výstava fotografií a dokumentů, které mapují příběhy dětí zachráněných od smrti v koncentračních táborech o druhé světové válce Nicholasem Wintonem, se přemístila do Spojených států.

Výstava fotografií a dokumentů, které mapují příběhy dětí zachráněných od smrti v koncentračních táborech o druhé světové válce Nicholasem Wintonem, se přemístila do Spojených států. V Česku byla expozice s názvem Wintonovy vlaky naposledy k vidění v roce 2015 po Wintonově smrti, nyní bude do června otevřena v losangelském Museu of Tolerance. Informovali o tom zástupci společnosti Medialogue, která výstavu muzeu zapůjčila.

Autorem výstavy, jejíž premiéra byla v roce 2011 v Praze a v Londýně, je režisér, kameraman a fotograf Jaroslav Brabec. Dosavadní expozice mapující příběhy malých cestujících a život jejich zachránce byly vždy exteriérové, v Los Angeles je poprvé interiérová.

Winton zachránil stovky židovských dětí, které odvezl vlaky z nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie. Odjezdy dětí organizoval Winton jako mladý bankéř ze své vlastní vůle. Obstarával veškeré formality potřebné k jejich přepravě po železnici, zařizoval dětem doklady a přijetí v britských rodinách. První vlak odjel z Prahy v květnu 1939. Celkem se podařilo odvézt 669 dětí, jejichž rodiny za války většinou zahynuly. Odjezd vlaku 1. září 1939 s dalšími 250 dětmi už nacisté zakázali.

Po válce se Winton živil jako makléř. Do povědomí širší veřejnosti se dostal až díky dojemnému setkání se svými zachráněnými "dětmi", které zorganizovala BBC v roce 1988, téměř půlstoletí po jeho hrdinských činech. Zemřel v červenci 2015 ve 106 letech.

Winton byl za své činy několikrát vyznamenán a povýšen do rytířského stavu. Prezident Václav Havel mu v roce 1998 udělil vysoké státní vyznamenání Řád Tomáše Garrigua Masaryka, loni dostal od prezidenta Miloše Zemana Řád bílého lva. Winton byl také navržen na Nobelovu cenu za mír. V Praze na Hlavním nádraží, odkud odjížděly jím organizované vlaky, stojí Wintonův pomník.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Medialogue

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ