Výstava na Kampě představí díla prvních moderních malířů

Kultura
9. 9. 2017 12:00
Pohled na Muzeum Kampa.
Pohled na Muzeum Kampa.

U příležitosti 98. narozenin zakladatelky Muzea Kampa Medy Mládkové se otevírá nová výstava. Jmenuje se Ateliérová sousedství a představuje na šesti desítkách děl seskupení umělců, kteří se usazovali na pařížském předměstí Puteaux a významně zasáhli do vývoje moderního umění. Vedle Františka Kupky, jemuž je Muzeum Kampa především zasvěceno, jsou na výstavě díla například Marcela Duchampa.

Výstava vznikla ve spolupráci s pařížským Centre Pompidou, které na ni také zapůjčilo díla. V expozici je i model Kubistického domu, architektonická instalace vytvořená pro Podzimní salon v roce 1912 v Paříži, který představil kubistickou vizi architektury a designu.

Na témže salonu také byla poprvé vystavena Kupkova Amorfa - Teplá chromatika, která je dnes ve sbírkách Muzea Kampa. Spolu s Amorfou - Dvoubarevnou fugou, jíž vlastní Národní galerie v Praze, jsou považovány za jedny z prvních abstraktních maleb vůbec. Fasádu Kubistického domu navrhl Raymond Duchamp-Villon, francouzský sochař a bratr slavného Marcela. Pro návštěvníky výstavy může být pozoruhodné srovnání představ francouzských tvůrců o tom, jak může vypadat moderní dům a interiér s tím, jak smýšleli a tvořili čeští umělci; kubistická architektura a design v porovnání vychází mnohem odvážnější a stylově čistší.

Počátky spolupráce skupiny z Puteaux, dané zejména diskusemi a společným setkáváním, spadají do roku 1911 do ateliéru Jacquesa Villona, kde se scházeli Albert Gleizes, Francis Picabia, Roger de La Fresnaye, Fernand Léger, Jean Metzinger, Františe Kupka, ale i literáti, například básník Guillaume Apollinaire. Ke směru se přidali i oba bratři Jacquesa Villona - sochař Raymond Duchamp-Villon a Marcel Duchamp.

Jednotliví autoři nebyli nijak závislí na jednom určitém směru, spíše různě přetvářeli a modifikovali tehdy se rodící principy moderního umění. Řada členů skupiny z Puteaux vytvořila sdružení Section ďOr (Zlatý řez) - s nimi vystavoval nakonec i František Kupka. "Výstava mimo jiné ukazuje Kupku jako autora, který stál v centru tehdejšího dění," řekla jedna z autorů výstavy, znalkyně umění rané moderny Brigitte Lealová. Pro Kupku, o generaci staršího, než byli ostatní sousedé z Puteaux, byla komunita zásadní ve smyslu impulzu nenechat se svazovat konvencemi a soustředit se zcela na práci na výtvarném vyjádření.

Autor: ČTK Foto: Wikimedia Commons , Karelj

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ