Výstava na Kampě představí plastové objekty Jiřího Bieleckého

Kultura
20. 5. 2016 12:05
Plakát poutající na výstavu.
Plakát poutající na výstavu.

Retrospektivní výstava malíře, grafika a tvůrce objektů Jiřího Bieleckého (1929 až 2000) bude od soboty přístupná v pražském Muzeu Kampa. Záměrem autorů je představit širší veřejnosti dosud spíše opomíjeného autora, který vstoupil na scénu počátkem 60. let a vymezoval se vůči tehdy převažujícím výtvarným tendencím. Výstava se jmenuje Vznášení a potrvá do 26. září.

Jiří Bielecki byl jedním z prvních členů Klubu konkretistů, v němž představoval citlivý protipól vůči přísné geometrické formě a čistě racionálnímu strukturování plochy a prostoru. Přes svoji specifickou a originální polohu však Bieleckého dílo zůstává dodnes neprávem opomínáno, připomíná kurátorka výstavy Ilona Víchová.

Konkretisté se vyjadřují úsporným, často geometrickým nebo konceptuálním jazykem. Konkretismus vychází z abstraktního a konstruktivistického umění, počátky sahají k meziválečné ruské avantgardě, hnutí De Stijl a škole Bauhaus. Rozvíjení jeho idejí ale přišlo teprve po roce 1945 a utvářelo se až do konce 60. let. Český Klub konkretistů založili Arsén Pohribný, Radoslav Kratina, Tomáš Rajlich, Miroslav Vystrčil a Jiří Hilmar. Hlásí se k němu ale i mladí umělci.

Výstava v Muzeu Kampa cílí na Bieleckého tvůrčí období druhé poloviny 60. a počátku 70. let. Tuto část jeho díla charakterizují takzvané kouřovky, tedy záznamy kouřem fixované na podkladové ploše, a prostorové objekty, takzvané gravitabily. Právě tyto subtilní objekty z prořezávaných barevných fólií zavěšené do prostoru jsou největším magnetem výstavy.

Objekty dosahující v některých případech monumentálních rozměrů estetizují použitý materiál - plast, s nímž autor rád experimentoval. Jejich umělecký účinek do značné míry závisí na způsobu instalace - pracují totiž s vlivy okolí. Bieleckého gravitabily pracují s kinetikou, ožívají průvanem, zábleskem světla a rozvíjejí se díky zemské gravitaci.

"Svým zcela osobitým přístupem k otázkám prostoru, pohybu, struktury a světla byl inspirací nejen pro kolegy z Klubu konkretistů, ale také pro představitele evropských uměleckých uskupení - skupiny GRAV ve Francii, Zero v Německu či Nul v Nizozemsku," říká kurátorka.

Tvorba Bieleckého byla v 60. letech prezentována na samostatných výstavách a také na významných skupinových přehlídkách té doby. Od počátku 70. let už tomu tak z politických důvodů nebylo.

Po sametové revoluci se Bielecki vrátil k volné tvorbě a měl několik samostatných výstav. Nejrozsáhlejší se uskutečnila v roce 1994 v Domě umění Galerie výtvarného umění v Ostravě, která byla jedinou retrospektivou konanou za umělcova života.

Autor: ČTK Foto: Facebook , youtube

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ