Výstava na Kampě reflektuje čin Palacha a Zajíce

Kultura
18. 1. 2019 15:46
Plastika od sochařky Vlasty Prachatické s názvem Portrét Jana Palacha, 1998.
Plastika od sochařky Vlasty Prachatické s názvem Portrét Jana Palacha, 1998.

Umělecká díla, jimiž se výtvarníci snažili ztvárnit smrt Jana Palacha a Jana Zajíce či vyrovnat se s jejich činy, představuje Muzeum Kampa. Zahrnuje práce, které vznikly bezprostředně po jejich protestech v roce 1969, i díla vznikající po dalších 40 let. Výstava je doplněna několika filmy včetně záznamů z Palachova týdne z roku 1989, kdy čin obou studentů podle pořadatelů výstavy došel faktického smyslu. Expozice Síla činu - Jan Palach a Jan Zajíc v umění v letech 1969-2009 potrvá do 24. března.

Od činu studenta filozofické fakulty Jana Palacha, kterým chtěl českou společnost probudit z letargie, do níž po srpnové okupaci v roce 1968 upadala, uplynulo 16. ledna 50 let. Jan Palach zemřel v Praze tři dny poté, co se zapálil na Václavském náměstí. Na jeho čin navázal středoškolský student Jan Zajíc, který zvolil stejnou smrt 25. února 1969, v den výročí komunistického převratu v roce 1948.

Doba konce 60. let byla kromě uvolňování společenských poměrů, které ukončila okupace, také vyvrcholením emancipace československého umění. To se začalo zapojovat do mezinárodních struktur umělecké scény, v řadě případů je také vůbec poprvé patrná souvislost se společenskými a politickými ději té doby. Umělecká díla věnovaná Palachovi a Zajícovi se objevují v široké škále od téměř popisných prací, vizualizujících vlastní akt smrti ohněm, až po vysoce abstrahovaná díla převádějící jeho smrt do duchovní, symbolické roviny.

Na výstavě jsou zastoupeni čeští i slovenští autoři. Jsou mezi nimi Václav Boštík, Tomáš Císařovský, Jan Koblasa, Jiří Kolář, Alena Kučerová, Milan Kunc, František Kyncl, Jiří Seifert, Rudolf Sikora, Jiří Sozanský, Šimotová, Olbram Zoubek. Výstava obsahuje i dílo britského výtvarníka Joe Tilsona, které z Británie do Prahy přivezl britský velvyslanec Nick Archer.

"Objevil jsem ho v uměleckých sbírkách britské vlády více než před rokem. Ale trápilo se v úřadu ministerstva dopravy ve městě Derby. Měl jsem pocit, že má patřit sem, a po několika měsících ho dostal do Prahy právě včas k (Palachovu) výročí," sdělil Archer. Obraz je vytvořen technikou koláže charakteristickou pro pop art, ve kterém Tilson svá díla tvořil. Dílo vzniklo v počtu sto kusů, jedním z vlastníků je například galerie umění Tate Modern. V Česku dosud obraz nebyl veřejně vystavován.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Šimánek Vít

Další čtení

Mahmoud Ajjour, devítiletý chlapec, jehož fotka se stala snímkem roku

Snímkem roku World Press Photo je fotka palestinského chlapce bez rukou

Kultura
17. 4. 2025
ilustrační foto

Zelený čtvrtek: Nepůjčujte si, nehádejte se a snězte něco zeleného

Kultura
17. 4. 2025

Český masakr Němců na Švédských šancích odhaluje nová studie i komiks

Kultura
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ