Výstava na Kampě ukazuje tvorbu grafika Pravoslava Sováka

Kultura
23. 2. 2018 09:45
Muzeum Kampa.
Muzeum Kampa.

Dílo Pravoslava Sováka, grafika a malíře známějšího více v zahraničí než doma, vystavuje od pátku Muzeum Kampa. Retrospektivní výstava uvádí výběr Sovákových nejvýraznějších prací a jeho tvorbu z různých časových období od konce padesátých let, přes tvorbu z let sedmdesátých až po současnost. Není uspořádána chronologicky, drží se jednotlivých autorových témat, k nimž patří třeba město.

Velký prostor dostávají také Sovákovy kresby s námětem krajin, pobřeží, městských celků či volné abstraktní kompozice vytvářené složitou technikou kombinující kresbu tužkou, perem, akvarel a kvaš.

Muzeum Kampa se snaží systematicky věnovat tvorbě autorů působících na výtvarné scéně v druhé polovině 20. století. Nejčastěji jsou vystavující českého původu, kteří ale kvůli různým okolnostem v mnoha případech žili a tvořili v různých částech světa a jejichž tvorba patří k důležitým projevům evropské výtvarné scény.

Pravoslav Sovák se narodil v roce 1926 v tehdejším Československu. Po ukončení druhé světové války vystudoval uměleckoprůmyslovou školu, v roce 1947 byl asistentem malíře Jana Zrzavého na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Po roce 1948 pracoval jako horník a dělník na severní Moravě. Od poloviny 50. let působil jako grafik ve svobodném povolání, podílel se třeba na vizuálním řešení několika filmů. Hned 21. srpna 1968 opustil Československo a odešel do Německa, roku 1978 se usadil v Hergiswilu ve Švýcarsku, kde žije dodnes. Vedle pedagogického působení se věnoval zejména volné tvorbě.

Velkým tématem jeho práce je město, jehož proměnu je možné sledovat od raných grafik z konce 50. let až po velkolepé Walls reagující na velké metropole západního typu.

Významné jsou podle kurátorky Heleny Musilové i listy s figurálními náměty - výrazný cyklus Indirect Messages (1970 až 1972), série Museums (vznikající od poloviny 70. let) či série Deserts a Beauties; Sovák si vytvořil specifickou formu skládaného obrazu, v němž se prolínají různé časové a obrazové vrstvy. Výstava představuje více než 180 prací ve všech médiích a potrvá do 27. května.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Krumphanzl Michal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ