Výstava plakátů připomíná sté výročí ruské revoluce

Kultura
27. 10. 2017 21:20
Tvůrci se měli prostřednictvím plakátu vyjádřit k událostem před sto lety v Rusku, které významně ovlivnily světové dějiny.
Tvůrci se měli prostřednictvím plakátu vyjádřit k událostem před sto lety v Rusku, které významně ovlivnily světové dějiny.

Sté výročí ruské bolševické revoluce připomíná výstava v pražském centru DOX. Představuje výběr z plakátů, které vytvořili světoví grafičtí designéři na výzvu ruského kurátora Sergeje Serova. Tvůrci se měli prostřednictvím plakátu vyjádřit k událostem před sto lety v Rusku, které významně ovlivnily světové dějiny. Ze stovek plakátů umělců z desítek zemí vybral známý český grafik Aleš Najbrt 80, které jsou od čtvrtka do 8. ledna v DOXu vystaveny.

Většina z nich svým vyzněním říjnovou revoluci odsuzuje, připomíná krveprolévání s nástupem socialismu spojeným, některé vedle sebe staví portrét vůdce revoluce Lenina a současného ruského prezidenta Vladimira Putina, nebo naznačují, že tehdejší události, byť měly obrovský dopad, nemají pro lidstvo trvalý a neměnný význam.

Přehlídka je jednou z minima výstav, které v ČR tehdejší přelomové události připomínají. V zahraničí, zejména v Británii či Německu, se letos či již loni konalo několik výstavních projektů, jež revoluční události v Rusku a jejich odraz ve výtvarném umění, zejména avantgardy, reflektují. V DOXu se ještě 30. října v literární lodi Gulliver uskuteční diskuse nazvaná Kultura vzdoru: disidenti, antikonformisté, současní umělci, jíž se zúčastní ruská performerka Líza Morozovová a literární historik a filolog Gleb Morev.

Výstava v pražském centru DOX.

Pražská výstava vychází z kolekce, která vznikla loni v rámci moskevského bienále grafického designu. Serov oslovil s tématem světové grafické designéry. Chtěl vytvořit otevřenou platformu vizuálních úvah týkajících se ruské revoluce. Na pozvání se projektu nazvaného 1917 - 2017 zúčastnilo přes 70 grafických designérů ze 30 zemí, k účasti v otevřené výzvě pak bylo přihlášeno více než 1500 prací z 50 zemí.

Projekt 1917-2017 vyvolal podle pořadatelů v Rusku velký zájem veřejnosti. Z výsledků se ukázalo, že většina ruských i zahraničních umělců ve svých plakátech revoluci asociuje s apokalypsou, násilím, lží, podvodem, krví, nesvobodou, trápením, smrtí a osobou V. I. Lenina, kterého zobrazují jako monstrum a zločince. Čtyři procenta prací z Ruska a osm procent prací ze zahraničí hodnotí revoluci kladně.

Po skončení soutěžní části projektu se vybralo sto prací, které budou tvořit expozici na bienále v Moskvě v roce 2018, a také 500 plakátů, z nichž mohou čerpat kurátoři při přípravě vlastních expozic. Výstavy se uskuteční i v Německu, Velké Británii, Černé Hoře a USA. Z tohoto výběru čerpal i Aleš Najbrt. Expozici, která vznikla ve spolupráci s festivalem současné ruské kultury Kulturus, doplňují práce ruského umělce Antona Litvina.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Šulová Kateřina

Další čtení

Smetanova Litomyšl bude opět mít doprovodnou scénu Festivalové zahrady

Kultura
2. 5. 2025

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ