Výstava pod záštitou dalajlamy představí snímky buddhistických mnišek

Kultura
27. 9. 2016 06:05
Fotografie mnišek představí Národní galerie (ilustrační foto).
Fotografie mnišek představí Národní galerie (ilustrační foto).

Výstavu fotografií buddhistických mnišek z Himálaje otevře v době pražské návštěvy tibetského dalajlamy Národní galerie (NG). Autor snímků Olivier Adam poskytl galerii svůj cyklus Buddhovy dcery. Pracuje na něm v severní Indii blízko Dharamsaly, v místě, kde v roce 1959 dalajlama a tisíce tibetských uprchlíků našli útočiště po vpádu Číny do Tibetu.

Výstava v Praze se koná pod záštitou dalajlamy a jako součást doprovodného programu konference Forum 2000, řekl ředitel NG Jiří Fajt. V paláci Kinských bude přístupná od 19. října do 28. února.

Tibetský duchovní vůdce přijede na Forum 2000, které před 20 lety založil tehdejší český prezident a dalajlamův přítel Václav Havel. Veřejnost se bude moci s dalajlamou setkat na přednášce 19. října. Vernisáže výstavy se dalajlama z časových důvodů pravděpodobně nezúčastní.

Dalajlama, nositel Nobelovy ceny za mír za rok 1989, na konferenci přijel naposledy v roce 2013. Na pozvání prezidenta a někdejšího disidenta Havla přijel do Československa poprvé 2. února 1990. Od té doby navštívil Prahu ještě několikrát, jeho návštěva pokaždé vzbudí kritiku Číny. S Václavem Havlem se sešel ještě krátce před jeho smrtí v prosinci 2011.

Dalajlama a již zesnulý Václav Havel.

Fotograf Olivier Adam spolu se svou ženou, novinářkou Dominque dokumentují již více než osm let cestu buddhistických mnišek v Himálaji. Výstavu v paláci Kinských, sídle stálé expozice asijského umění, pořádá NG ve spolupráci s neziskovou organizací Most Pro Tibet, která podporuje vzdělanost a zlepšování životních podmínek tibetských dětí, seniorů, buddhistických mnichů a mnišek.

Fotografie lze koupit

Na výstavě či na webu je možné zakoupit speciální tisky fotografií. Výtěžek z prodeje půjde na vzdělání dívek a žen a zlepšení jejich základních životních podmínek v klášterních školách v severní Indii. Projekt je zaměřen také na uchování tibetské kultury a tradic.

V roce 1987 byl založen Projekt tibetských mnišek (Tibetian Nuns Project). Díky němu byly otevřeny základní i vyšší školy a vzrostla vzdělanost mnišek, která jim mimo jiné umožnila praktikovat filozofické debaty, dříve přístupné pouze mnichům, či studovat buddhistickou filozofii. V prosinci letošního roku se dvacet mnišek stane vůbec poprvé PhD absolventkami buddhistické filozofie. Díky tomu se pak mohou stát učitelkami v ženských klášterech. Obřadu se zúčastní dalajlama, který rovnoprávnost žen v buddhismu velice podporuje.

Olivier Adam působí také jako učitel na škole fotografie Augusta Renoira v Paříži. Hlásí se k humanistické tradici ve fotografii. Přispívá do anglických i francouzských časopisů, pravidelně pracuje také pro kancelář dalajlamy jako fotograf během jeho návštěv v Evropě.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Kamaryt Michal/Heng Sinith/Heng Sinith

Další čtení

Koncertem Vojtěcha Dyka & D.Y.K dnes startuje festival Prague Open Air

Kultura
17. 6. 2025
Generální zkouška opery Georga Friedricha Händela Julius Caesar v Egyptě, 16. června 2025, Divadlo Antonína Dvořáka, Ostrava. Režie se ujal Jiří Nekvasil, diriguje Roman Válek a premiéra bude 19. června 2025. Zleva Valer Sabadus jako Sextus Pompeius, Pompeiův syn Sextus, Monika Jägerová jako Kornélie, jeho matka a Andreas Scholl jako Julius Caesar.

Händelova opera Julius Caesar zazní v Ostravě, v titulní roli Andreas Scholl

Kultura
16. 6. 2025

Vasilův Rubáš zahraje na Žižkově u Vystřelenýho oka

Kultura
13. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ