Umělecká díla českých autorů z druhé poloviny 20. století nabídne aukce společnosti Dorotheum, která je koncipována jako průřez uměleckým děním v Čechách od druhé světové války po 90. léta.
Nabídnout nástin vývoje českého výtvarného umění v několika desetiletích 20. století se skladbou své nadcházející aukce pokouší společnost Dorotheum. I pro širší veřejnost tak může být zajímavá předaukční výstava, která se koná do 18. října v pražském Kolowratském paláci. Samotná dražba se uskuteční 19. října v kongresovém sále České národní banky.
Na předaukční výstavě se sešla díla členů UB 12, Skupiny 42 i Volného seskupení 12/15 a Střední generace, která svou návazností na odkaz Skupiny 42 uzavírá celou vývojovou linii. Speciální pozornost věnovali organizátoři ženám umělkyním. Představena budou díla Věry Janouškové, Adrieny Šimotové i obou sester Válových.
Kurátoři se podle svých slov snažili najít díla, která jsou "aukčně mladá" - stojí na začátku cenového vývoje, zároveň by ale mělo jít zralé práce s prokazatelnou kvalitou. S nejvyšší vyvolávací cenou vstoupí do aukce dílo Mikuláše Medka Divadelní prospekt ke hře Josefa Topola Slavík k večeři z roku 1996.
K nejvýše ceněným dílům patří také olej na plátně (bez názvu) od Václava Boštíka ze sedmdesátých let - jeho vyvolávací cena bude 2,6 milionu korun.
Dílo se na výstavu a do aukce dostalo ze slavné krejčovské rodiny Hromádků. Těm se podařilo vytvořit na trhu nevídanou sbírku díky tomu, že oblékali řadu slavných malířů jako např. Václava Špálu, Jana Zrzavého a další umělce, kteří za obleky platili svými díly. V duchu rodinné tradice stejně tak poté Hromádka mladší šil obleky Václavu Boštíkovi.
Foto: Dorotheum