Výstava představuje ilustrace i volnou tvorbu Daisy Mrázkové

Kultura
21. 11. 2017 10:05
Malířka Daisy Mrázková.
Malířka Daisy Mrázková.

Ilustrace dětských knih, které sama také psala, ale i volnou tvorbu malířky Daisy Mrázkové vystavuje Galerie Villa Pellé. Výstava nese název podle jednoho z nejznámějších titulů této přední české výtvarnice: Co by se stalo, kdyby... a potrvá do 20. ledna.

Daisy Mrázková má se svými autorskými knihami v dětské literatuře druhé poloviny 20. století výjimečné postavení. Je tomu tak i proto, že autorka tato díla tvořila v první řadě pro své děti - knihy tak mají silně osobní povahu. Daisy Mrázková otevírala dětem zvláštní svět živých bytostí, lidí a zvířat nadaných schopností vzájemné komunikace, vřelostí a rozumovostí svých vztahů, uvedl kurátor výstavy Jan Rous.

V příbězích Daisy Mrázkové promlouvají skály, oblaka, a vůbec vše, co svět obsahuje. Výjimečné jsou její knihy podle kurátora tím, že mezi bytosti a jevy vtahuje malířka vlastní hodnoty obrazu a kresby, barvy a čáry, které se tak stávají součástí příběhů.

Určujícím impulsem pro její tvorbu byl úzký okruh přátel umělců - Václav Boštík, Jan Křížek, Václav Bartovský, a hlavně pak její muž Jiří Mrázek, který se stal po jejím krátkém studiu Vysoké školy uměleckoprůmyslové během válečných let její celoživotní oporou. Vliv na tvorby Daisy Mrázkové však měly i její anglické kořeny a dětství strávené s knihami říkaček Matky Husy nebo Alenky v říši divů. Výstava v Galerii Villa Pellé se pokouší najít souběh autorčiny ilustrační tvorby s tvorbou volnou - jejími obrazy a kresbami.

Daisy Mrázková se narodila v roce 1923, zemřela v prosinci 2016. Studovala na Uměleckoprůmyslové škole u Antonína Strnadela v letech 1943 a 1944. Jako výtvarnice se účastnila řady výstav. Spolu s manželem byli členy výtvarné skupiny UB 12. Věnovala se olejomalbě, od roku 1962 dětské literatuře a ilustrování knih pro děti, později převažovala v její tvorbě perokresba či kresba barevnými tužkami. Vystavovala od roku 1958. Její první autorská publikace je z roku 1965 Neplač, muchomůrko, kterou si také sama ilustrovala.

Postupem času začalo ubývat slov a Mrázková se stala jednou z prvních autorek, které v českém prostředí vytvářely obrázkové knihy. Její knihy provázejí dětské čtenáře od konce 50. let a třeba kniha Haló Jácíčku se stala ikonou několika generací.

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ